20.8 C
Скопје

Tag : обвинети

Вести Хроника

Обвинетите во случајот „Двојник” вкупно осудени на 16 години затвор

Слободен печат
Судскиот случај „Двојник” заврши со 16 години и 1 месец затвор за седум од вкупно единаесетмина обвинети. Со денешната пресудата за Фарук Буки (3 години...
Вести Хроника

Во Кривичен суд ќе бидат објавени пресуди за уште тројца обвинети во случајот „Двојник“

Слободен печат
Во Кривичен суд денес ќе бидат објавени пресудите за тројцата обвинети Фарук Бути, Весна Колевска и Бранислава Мишиќ за кои обвинителката Спасенка Андонова, во вторникот...
Хроника

Четворица скопјани обвинети за непочитување на полицискиот час​

Основното јавно обвинителство – Скопје денеска до надлежниот Суд поднесе предлози за издавање казнени налози за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на...
Хроника

Тројца обвинети за разбојништва во Скопје​

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против три лица за кривични дела разбојништво. На 31 јануари, тројцата обвинети влегле...
Хроника

Двајца браќа обвинети за насилство врз жена во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против две лица на возраст од 49 и 45 години за кривично дело насилство. На 08.10.2020 година, двајцата...
Хроника

ОЈО: Единаесетмина обвинети за непочитување на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против 11 лица кои не го почитувале полицискиот час во Скопје. – Во одвоени кривично-правни...
Слајдер Хроника

Тројца од обвинетите ја признаа вината за насилните протести за пресудата за предметот „Монструм” 

МИА Агенција
Тројцата обвинети Шабан Весели, Бехар Далити и Бесар Калиси за насилните протести за пресудата за предметот „Монструм”, на денешното прво судско рочиште ја признаа вината.   Судијата Марин...
Хроника

Утре почнува судењето за шестмина обвинети за насилните протести за пресудата за предметот „Монструм”

МИА Агенција
Шестмина обвинети дека биле дел од насилната толпа на протестите во врска со пресудата за предметот „Монструм”, утре ќе се појават на првото рочиште во...
Вести Хроника

Обвиненија за тројца приврзаници на ИСИС од Куманово

Слободен печат
По спроведената истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонењена организиран криминал и корупција, денеска до Основниот кривичен суд – Скопје достави...
Хроника

Седум лица обвинети за злоупотреба на службена положба и овластување

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, поднесе Oбвинителен акт против седум лица за сторено кривично...