Tag : непочитување

Вести Македонија Хроника

Глоба од 2000 евра за Скопјанец за непочитуване на мерката самоизолација

Слободен печат
Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за изрекување казна во висина од 2.000 евра против скопјанец за непочитување на задолжителна самоизолација. – Обвинетиот,...
Вести Македонија Хроника

Пресуди за четворица кумановци за непочитување на здравствените препораки

Слободен печат
По влез во државава враќајќи се од високоризична земја потпишал изјава дека ќе остане во задолжителна изолација но не си достојал на зборот. Жител на...
Вести Македонија

Шест кривични за непочитување на мерката самоизолација

Секторот за внатрешни работи Штип попладнево поднесе шест кривични пријави за непочитувањето на мерката за самоизолација. Портпаролот на СВР – Штип Гордана Панајотова информира дека...
Вести Македонија

Бесплатна телефонска линија за пријавување непочитување на мерките

Слободен печат
Граѓаните од понеделник ќе можат да пријават непочитување на препораките од Владата за заштита од коронавирусот на бесплатната линија 191. Секој граѓанин ќе може да...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Скопјани место дома, во парк и на Кеј (ВИДЕО)

Слободен печат
И покрај многубројните апели на надлежните за останување дома за да се спречи ширење на новиот коронавирус во нашата земја, повеќе скопјани одлучија дека е...
Вести Македонија

МВР со мерки против собирање групи над 5 лица

Слободен печат
Доколку не се почитува одлуката на Влада донесена на синоќешната седница за забрана за собирање во групи од пет и повеќе лица, припадниците на МВР...
Вести Македонија

Во Кочани нови кривични пријави за непочитување на самоизолацијата

Горан Наумовски
Уште три лица од Кочани заработија кривични пријави за непочитување на законските одредби за домашна изолација, а уште за деветмина се доработуваат доказните материјали, по...
Вести Македонија

Филипче: Доколку продолжат верските собири ќе побарам забрана од Владата

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека доколку и понатаму продолжи одржувањето на верските собири во земјата ќе и предложи на Владата да донесе забрана,...
Вести Македонија

Изминатото деноноќие МВР регистрирала седум случаи на непочитување на мерките за самоизолација

Слободен печат
Техничкиот министер Наќе Чулев упати апел до сите граѓани кои се во самоизолација да ги почитуваат мерките кои се спроведуваат за спречување на ширењето на...
Вести Македонија

Пазарен инспекторат затвори десет објекти за непочитување на мерките

Слободен печат
Инспекторите на пазарниот инспекторат од донесувањето на мерките на Владата наменети за сузбивање на ширењето на корона вирусот во земјава до сега затвориле десет објекти...