Четири најчудни временски ФЕНОМЕНИ – Од КРВАВ дожд до ТОРНАДО ОД МУВИ (ВИДЕО)

Колку и да е непридвидливо времето, очекуваме да е во границите на нормалата. Но, понекогаш, работите стануваат библиски. Зборуваме за најчудните временски феномени што биле некогаш забележани. Крваво-црвен дожд е само почетокот.

Крвав дожд

Еве нешто многу чудно. Крвав дожд е доволно чест што има свој артикл на Википедиа. Последниот забележан пример за овој дожд е од 2001 година, кога црвен дожд падна во Индиската држава Керала. Ако сте загрижени дека ова е од класичните Египетски чуми, вратени за да не прогонуваат, не бидете. Иницијалните извештаи беа прилично сигурни дека било само вонземјанска инвазија. Подоцните анализи, покажале дека цутење на црвени алги, биле виновни за црвената боја на дождот.

Дожд од жаби (и птици и риби)

Еве уште еден дожд кој е почест од што би мислеле. Велика Британија изгледа е омилена за летачките водоземци: Во 1966, дожд од жаби го удри Лландеви, Велс, и потоа во 1998 се случило повторно во Лондон. Во 2010, Арканзас бил погоден од несреќно јато на црни птици и нешто слично се случило и со јато на Италијански лебеди следната година. Но, најчудната случка мора да е во Хондурас. Секоја година, во мај или јуни, селото Јоро слави годишно невреме кое остава илјадници риби по улиците. Научниците не се сигурни која е причината за овие животински дождови (најверојатно бидејќи има повеќе од една причина), но теоријата што е најверојатно е дека во многу случаи торнадата и другите бури ги носат несреќните животни и ги фрлаат, мртви или живи, километри од своите домови.

Прочитајте и...  Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Бугнадо

Ова е најверојатно наш личен кошмар. „Бугнадо“ е вртечка колумна од зуечки мали муви која расте високо во небото. Тие не стигаат опасни брзини, ниту ќе направат некоја голема штета (освен психолошка штета да ви влезе некоја во грло), но сепак се многу морничави.

Густ дожд

Во 1994 година, невреме помина преку мало градче во Вашингтон, но наместо капки дожд, остави мали желатинести густи капки од …нешто. Една граѓанка ги однела густите капки во државниот оддел за екологија, од каде дознале дека биле преполни со клетки – но какви клетки, не било кажано. Една теорија вели дека биле делчиња од несреќна медуза, која била пукната од вежби со бомби низ океанот. Дури и да е вистинита, сепак е многу чудно.

Прочитајте и...  Хороскоп за 19 февруари среда - Стрелците го запоставиле здравјето, Водолиите ги очекуваат поголеми приходи
Фото: Миа

Прочитај повеќе

Поранешната девојка на Ал Пачино: Тој е голем скржавец, ми купуваше само цвеќе

Слободен печат

Лизо на доделувањето на наградите се појави во „омот од чоколадо“, а сите ги коментираа нејзините нокти (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најдобрата песна за изминатата година: Дали ви се допаѓа? (ВИДЕО)

Еспресо

Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Еспресо

Најдобрите мисли на Ошо ќе ве поттикнат на промени: Не знам за поголема храброст од она кога морам да си погледнам во самиот себе

Слободен печат

ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

три × 5 =

Прочитај повеќе

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Кралицата со нова шлаканица за Хари и Меган – Еве што им забрани!

Слободен печат

На денешен ден е роден Бајага, а светот се збогуваше од единствениот Бон Скот: Настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Заштитете си го срцето: Ако имате повеќе од 50 години, мора да се придржувате до овие совети

Слободен печат

Познатата пејачка Дуа Липа успеа со една фотографија да разбесни илјадници Срби!

Слободен печат.

Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Слободен печат