Будисти екстремисти тужеле уметничка од БИЗАРНА причина – Слободен печат
ВестиПланета

Будисти екстремисти тужеле уметничка од БИЗАРНА причина

Група на будистички екстремисти во Тајланд, во средата поднеле пријава против млада уметничка заради слика која го прикажува Буда како Ултрамен, јапонски суперхерој од 1960 година.

Сликата е тргната од изложба минатата недела и уметничката, студентка во четврта година чие име не откриено заради нејзината безбедност, морала јавно да се извини на главниот монах во североисточната провинција Након Рачасима во присуство на гувернерот на провинцијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close