Бројот на загинати во украинскиот авион се искачи на 25, двајца се борат за живот (ВИДЕО)

Бројот на загинатите во падот на украинскиот воен авион во североисточната Харковска област порасна на 25, соопштија од Канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

„Според прелиминарните информации, 25 лица загинале. Две се префрлени во болница во сериозна состојба“, наведе канцеларијата.

Според наводите на украинските служби за вонредни ситуации, 27 лица се наоѓале во авионот, а не 28 како што беше објавено претходно, пренесува ТАСС.

Од канцеларијата наведуваат дека е покрената постапка поради обвинувањата за кршење на правилата за безбедност на лет и подготовки за лет, „кои довеле до катастрофа и други сериозни последици“.

Прочитајте и...  Хрватска и Словенија со поддршка за членство на Македонија во ЕУ, истото се очекува и од Бугарија

Во меѓувреме, властите во Харковската област во Украина денеска прогласија Ден на жалост па  поради падот на украинскиот авион Ан-16.

Во уредбата, објавен на сајтот на администрацијата, се наведува дека на Денот на жалоста националното знаме ќе биде спуштено на половина копје на сите згради на државните власти, претпријатијата, агенциите и организациите и дека на нив ќе биде ставена лента во знак на тага.

Сите забавни и спортски натпревари би требало, според препораките да бидат откажани. Како што соопштија претходно, кадетите од Харковскиот универзитет за воздухопловни сили изведувале тренинг лет. На интернет се објавени снимки од местото на падот.

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека денеска ќе ја посети Харковската област, каде се урна воениот авион.

Прочитајте и...  Жена од САД починала од коронавирус за време на авионски лет

Поврзани вести

ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Слободен печат

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Рекламација на производи од 847 милиони долари: Ј. Кореја купи четири дрона од САД, два со дефекти

Слободен печат

Видео: Владата отворена за разговори со цел изнаоѓање решенија за декриминализација на канабисот

Слободен печат

Советот на амбасадори го поздравува повлекувањето на Предлог законот за надворешни работи од собраниската процедура

Слободен печат

Видео: Новите инвестиции во инфраструктурата ќе обезбедат подобри работни места

Слободен печат

Остави Коментар