Брнабиќ за инцидентот кај Штрпце: И на православната света ноќ Србите на Косово не се безбедни

Ана Брнабиќ/ Фото EPA-EFE/Rafal Guz Poland Out

Српската премиерка Ана Брнабиќ остро го осуди последниот инцидент на Косово и побара од меѓународната заедница веднаш да реагира и да ги изведе пред лицето на правдата одговорните за денешниот напад врз српските деца во Готовуша.

– И на православната света ноќ Србите во Косово не се безбедни. Најостро го осудувам ова грозоморно злосторство и барам од меѓународната заедница веднаш да реагира и да ги изведе виновниците пред лицето на правдата. Ова е уште еден во низата страшни инциденти кои ја покажуваат сериозноста на условите во кои секојдневно живеат Србите на Косово и Метохија – наведе Брнабиќ на Твитер.

Премиерката на Србија рече дека кога редовното и систематско насилство постојано се потценува, тогаш екстремизмот брзо се шири од разочараното раководство во поширокото општество, а злосторствата стануваат вообичаен факт од секојдневниот живот на угнетените.

Таа го означи Косово со хаштагот „последното европско гето“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот