Боки 13 е осомничен за рекет од 1,5 милиони евра за да влијае на судска истрага

На пресконференцијата на Јавното Обвинителство на Македонија, беше соопштено дека Боки 13 е осомничен за рекет од 1,5 милиони евра со ветување дека ќе влијае на истрага, преку влијание на јавен обвинител. Обвинителството побара притвор за Бојан Јовановски и бизнисменот Mилевски. Двајцата се осомничени за кривичното дело Примање награда за противзаконито влијание, а Боки 13 е осомничен и за кривичното дело Перење пари.

Дополнително, соопштија дека Боки 13 сеуште не е сослушан и ветија дополнителни информации.

Лицата се сомничат дека сториле кривично дело Примање награда на незаконит начин, за кое се собрани повеќе вербални и материјални докази, изјави на прес конференција обвинителката Вилма Рускоска.

Од ноември лани, до април годинава, првоосомничениот влијаел преку јавен обвинител да се олесни кривичниот прогон кон одредено лице за кое се водело посттапка.

Прочитајте и...  Во сообраќајка на две возила на патот Чашка - Голозинци повредени седум лица, од кои две деца

Од лицето на кое му помогнале во неколку наврати примиле еден и пол милиони евра како поткуп.

За да продолжат да му помагаат било договорено да примат уште 5 милиони евра како награда.

Откако се посомневале дека средбите со него може да бидат компромитирани, веќе не одржувале средби .
Првосоомничениот се сомничи и за перење пари, што значи дека нелегално земените пари ги користел за лични задоволства, одмори, облека и друго.

Инаку денеска беа приведени на информативен разговор Бојан Јовановски, неформален сопственик на 1 ТВ и Зоран Милевски викан Кичевец.

Обвинителството побара притвор за двајцата осомничени.

Прочитај повеќе

Излегоа детали од книгата за Трамп: „Златен туш“, бивши љубовници и уцените на Путин

Слободен печат

Во Охрид 78 активни случаи на коронавирус, во Струга двојно повеќе

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

Луѓето кои ја преболеле короната имуни се три месеци!

Васко Спасоски

Русија почна да ја произведува вакцината против Ковид 19

Слободен печат

Инстаграм се соочува со тужби од корисниците за повреда на приватноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поголемиот дел од руските лекари се скептични за руската вакцина

Слободен печат

Нема влез во Грција за државјани на Македонија, барем до 31 август

МИА

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

МИА

Движењето низ регионот само со негативен ПЦР-тест, освен за Албанија, Косово и Турција

Слободен печат

„Еуростандард банка” под стечај, сопственикот Костовски најави тужби, надлежните смируваат дека банкарскиот систем е стабилен и сигурен

МИА

Во сообраќајка на две возила на патот Чашка – Голозинци повредени седум лица, од кои две деца

Слободен печат