Tag : Љубомир Јовески

Вести Македонија Слајдер

Ременски поднесе барање до Јовески за изземање на Рускоска од судењето за „Меѓународниот сојуз”

Слободен печат
Поранешната пратеничка Фросина Ременски која е третобовинетата во случајот за „Меѓународниот сојуз” на Бојан Јовановски до државниот јавен обвинител Љубомир Јовески поднесе барање за изземање...
Вести Македонија Слајдер

Јовески: Обвинителството нема да ја повтори грешката, предметите на СЈО ќе добијат завршница

Миа Агенција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената...
Вести Македонија

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, продолжува да постапува по предметите преземени од поранешното Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но поради новонастаната состојба одредени дејствија се...
Вести Македонија

Јовески: Со донесувањето на законот за ЈО ќе се подобри работата на обвинителството

МИА Агенција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески очекува да се донесе законот за јавно обвинителство, бидејќи како што вели, со него ќе се подобри работата на обивнителството...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јовески: Сите со докази за „Рекет“ да ги достават до обвинителството

Горан Наумовски
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ги повика сите што имаат каков било доказ за „Рекет“ да го достават до обвинителството за да постапува. – Обвинителството...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јовески: Наводите на „Ла Верита” се чиста шпекулација

МИА Агенција
Државниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА ги означи како чиста шпекулација наводите што ги објави италијанскиот весник „Ла Верита” во однос на трансакцијата...
Вести Македонија

Јовески: До овој момент не е постигната спогодба за случајот „Рекет”

МИА Агенција
До овој момент конкретна спогодба со осомничените за случајот „Рекет” не е постигната, ниту е влезено во посериозни договори околу спогодбата иако, како што изјави...
Хроника

Стевчо Донев останува во предметот „Триста“

Поранешниот обвинител на СЈО, сега дел од Основното јавно обвинителство Стевчо Донев и понатаму ќе постапува по предметот со кодно име „Триста“ кој се однесуваше...
Вести Македонија

Јовески ја овласти обвинителката Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“

Слободен печат
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува  случајот „Талир 2“ пренесува Нова ТВ. Судењето за „Талир2“ треба...
Вести Македонија

Јавното обвинителство најави прес во 14 часот

Слободен печат
Јавното обвинителство со почеток во 14 часот ќе одржи прес конференција во врска со „Рекет“ на која ќе присуствуваат Јавниот обвинител Љубомир Јовески, првиот заменик...