БАЛКАНСКА АТЛАНТИДА: Откриен изгубен континент кој се простирал од југоисточна Европа до Иран

Научното списание „Science“ објави статија за континент кој настанал пред повеќе од 100 милиони години, а кој работно е наречен Голема Адрија (Голем Јадран).

Со тектонските движења, овој т.н. континент потонал. Наводно, се простирал од денешните Алпи па до Иран. Со едноставни зборови кажано, изгубениот континент Голема Адрија денеска е длабоко под Балканот.

Територијата се отцепила од суперконтинентот Гондвана, кој во тоа време на едно место ги „држел“ денешните Африка, Јужна Америка, Антарктикот, Австралија, индискиот потконтинент и арапскиот полуостров, наведува Б92.

Научникот Доув ван Хинсберген, шеф на одделот за палеогеографија на Универзитетот во Утрехт, за „Science“ изјавил дека денешниот Медитеран е едноставно геолошки хаос. Тектонската плоча на Голема Адрија, во текот на долгата историја, почнала да се „лизга“ и денеска е „вовлечена“ под евроазиската тектонска плоча или пак, попозната како јужна Европа.

Прочитајте и...  Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат