БАЛКАНСКА АТЛАНТИДА: Откриен изгубен континент кој се простирал од југоисточна Европа до Иран – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

БАЛКАНСКА АТЛАНТИДА: Откриен изгубен континент кој се простирал од југоисточна Европа до Иран

Со едноставни зборови кажано, изгубениот континент Голема Адрија денеска е длабоко под Балканот.

Научното списание „Science“ објави статија за континент кој настанал пред повеќе од 100 милиони години, а кој работно е наречен Голема Адрија (Голем Јадран).

Со тектонските движења, овој т.н. континент потонал. Наводно, се простирал од денешните Алпи па до Иран. Со едноставни зборови кажано, изгубениот континент Голема Адрија денеска е длабоко под Балканот.

Територијата се отцепила од суперконтинентот Гондвана, кој во тоа време на едно место ги „држел“ денешните Африка, Јужна Америка, Антарктикот, Австралија, индискиот потконтинент и арапскиот полуостров, наведува Б92.

Научникот Доув ван Хинсберген, шеф на одделот за палеогеографија на Универзитетот во Утрехт, за „Science“ изјавил дека денешниот Медитеран е едноставно геолошки хаос. Тектонската плоча на Голема Адрија, во текот на долгата историја, почнала да се „лизга“ и денеска е „вовлечена“ под евроазиската тектонска плоча или пак, попозната како јужна Европа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close