Бајден: Омикрон не е причина за паника

Џо Бајден
Џо Бајден / Фото: EPA-EFE/Oliver Contreras / POOL

Претседателот на САД, Џо Бајден им кажа на Американците дека тие се подготвени за омикрон сојот, ветувајќи дека ќе го забрзаат развојот на вакцинација за оваа загрижувачка нова варијанта на коронавирусот доколку е потребно.

Таа варијанта е причина за загриженост, но не е причина за паника. Порано или подоцна ќе имаме случаи на инфекција со нова варијанта овде во Соединетите Држави, рече Бајден по средбата со неговиот тим ковид-19.

Тој додаде дека Белата куќа работи на планови за интервенција заедно со производителите на вакцини за да се справи со омикрон доколку е потребно. Тоа се американските производители на вакцини „Фајзер“, „Модерна“ и „Џонсон и Џонсон“.

Забрана за влез од осум држави

Претходно, американскиот експерт за заразни болести Ентони Фаучи изјави дека е во очекување варијантата омикрон да дојде и во САД, а воведувањето нови ограничувања не очекувано.

Во САД денеска стапи на сила забраната за патници од осум јужноафрикански земји за да се забави ширењето на инфекцијата и да им се даде на експертите повеќе време да ја проучат новата варијанта, сериозноста на болеста, преносливоста и отпорноста на вакцините.

Бајден ги повика граѓаните да носат маски во затворени простории и на јавни места или во близина на други луѓе.

Запрашан од новинарите дали ќе го следат Фаучи други мерки, тој одговори дека „не мисли дека тоа ќе се случи“.

Видео на денот