• нов коронавирус

Сојот омикрон во Каталонија бил откриен во канализација кон крајот на ноември

Здравствените власти во шпанскиот регион Каталонија денеска објавија дека откриле потенцијални траги од сојот омикрон од коронавирусот во примероците од отпадните води кон крајот на ноември, пишува Ројтерс. Доколку се потврди, тоа би значело дека варијантата била присутна во Каталонија пред или во исто време кога за прв пат беше пријавена во Јужна Африка пред …

Сојот омикрон во Каталонија бил откриен во канализација кон крајот на ноември Read More »