АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување. Најавите за тужби, посочуваат, претставуваат директен притисок врз работата на медиумите особено кога известуваат за теми од висок степен на јавен интерес.

– Медиумите се чувари на јавниот интерес и креатори на јавната свест и затоа мора во интерес на јавноста, да објавуваат сеопфатни и проверени информации. Како што е наведено во Декларацијата за слободата на политичка дебата во медиумите на Советот на Европа „правото на слобода на изразување со себе носи обврски и одговорности за кои вработените во медиумите мора да водат сметка”, се вели во соопштението од Агенцијата.

Прочитајте и...  Мицкоски: Бараме истрага за злоупотреба на службена должност од страна на Заев

Воедно ги потсетува претставниците на власта дека со самото прифаќање на функцијата прифатиле да бидат предмет на јавна политичка дебата, а со тоа и предмет на надзор на јавноста и на потенцијално силна јавна критика преку медиумите во поглед на начинот на кој ги извршуваат своите функции.

Агенцијата постојано апелира првенствено да се користи правото на исправка или одговор наместо директно да се прибегнува кон тужби против новинари и медиуми, особено кога станува збор за носители на јавни функции.

Прочитај повеќе

Мерки за подобра заштита од коронавирусот, како подобро да се заштитиме?

Слободен печат

Тажното мајмунче Лука од битолска зоолошка се врати во Скопје ЗОО

Слободен печат

За пензионерите во Полска ќе биде воведен годишен бонус

Слободен печат

Рама во Москва се сретна со Лавров, се разговараше и за косовското прашање

Слободен печат

Груевски до Русковска: Никогаш не сум избегал од соочување со правдата

РЕВОЛУЦИОНЕРНА ОДЛУКА: Шкотска воведува бесплатни санитарни производи за сите жени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Фортонмка”: Цените на становите ќе останат стабилни, освен во Центар и Карпош

Слободен печат

Димитров: Во Прага добивме потврда за сработеното и ветер во грб за заслуженото

Слободен печат

Нов станбен кредит од Халкбанк – најниска каматна стапка од  само 3.2% фиксна 10 години

Слободен Печат

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

МИА

Тедрос: Растот на случаите со коронавирусот е длабоко загрижувачки во Италија, Иран и Јужна Кореја

Слободен печат

Откажани мисите ширум Италија: Папата Франциск се помоли за жртвите од коронавирусот

Слободен печат