Арсовски: Со измените на Изборниот законик се намалува бројот на македонски гласови во 6 ИЕ

Измените на Изборниот законик се мини политичка победа на ДУИ, вели во разговор на Телма политичкиот аналитичар Петар Арсовски.

– Со прекројувањето на петтата и шестата изборна единица, македонски гласови се селат во петтата, со што се намалува бројот на македонски гласови во шестата изборна единица, вели Арсовски.

Собранието ги изгласа и измените во Изборниот законик

Прочитајте и...  Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

Прочитај повеќе

Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот

Еден случај од Крушено, четири новозаболени во Прилеп

Слободен печат

Афроамериканците се повеќе погодени од корона вирусот. Зошто?

Слободен печат

Дополнителни 30 дена притвор за насилниците од Штип

Слободен печат

Владата ја усвои мерката за посебен режим за движење на лицата со попреченост

Слободен печат

Се урна мост во Италија, повреден е возач на камион

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уставниот суд ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

Слободен печат

Бектеши со порака до угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци – Ова не е време за уцени, инспекциите ќе продолжат

Слободен печат

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

(ВИДЕО+ФОТО) Село во Германија нема ниту еден заболен, жителите веруваат ги штити ветување на предците дадено уште за време на чумата

Слободен печат