Апостолска ги повика турските компании да ја вградат во идните бизнис планови нашата земја

Можностите за инвестирање во земјава презентирани пред стопанственици во Индустриската комора на Истанбул. Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска осврнувајќи се на владиниот План за економски раст и Законот за финансиска поддршка на инвестициите  истакна дека Владата на Република Северна Македонија овозможува сериозна финансиска поддршка во сите елементи од кои зависи успешноста на еден инвестициски проект на која било компанија, домашна или странска.

– Врз основа на законски втемлени, транспарентни, прецизни и јавно достапни критериуми доколку одлучите своите производствени капацитети да ги проширите во Северна Македонија, може да очекувате конкретна поддршка за капитални инвестиции во набавка на машини и опрема, за отворањето на добро платени работни места, доколку пак во вашето работење воспоставите соработка со домашни компании и ги вклучите во добавувачките ланци, во овој сегмент исто така може да очекувате финансиска поддршка, рече министерката Апостолска и нагласи дека за стабилните и стимулативни инвестициски услови во земјава укажуваат и реномираните меѓународни организации кои ги нотираат економските успеси во делот на странските инвестиции, порача Апостолска.

Прочитајте и...  Националната пошта подготвува нов систем за посебно сметководство и алокација на трошоци

Повикувајќи ги компаниите од комората во своите идни бизнис планови да ја вградат Северна Македонија како атрактивна и стабилна инвестициска дестинација, министерката Апостолска нагласи дека традиционално добрите трговски односи со Труција, надополнети со стабилното и предвидливо деловно опкружување во кое Владата води активни политики на директна поддршка на инвестициите, создаваат атрактивен амбиент за компаниите од Истанбул својот интерес за инвестирање да го препознаат во нашата земја и да дадат позитивен инпут во понатамошното зголемување на економската и инвестициска соработка помеѓу двете земји.

Во комората членуваат над 20 илјади компании. Посетата на Апостолска, која епридружувана од градоначалникот на Општина Гази Баба Борче Герогиевски, се реализира на покана на Индустриската комора.

Градоначалникот на Оштина Гази Баба, Борче Георгиевски на средбата со претставниците на Индустриската комора на Истабул ги  претстави економските и инфраструктурните услови што општината ги нуди како инвестициски амбиент за странските компании.

Прочитајте и...  МТСП:Исплатени надоместоците за невработените и стечајците за месец мај

Во рамки на дводневната работна посета министерката Апостолска реализираше и одделни  работни средби со претставници на неколку реномирани турски  компании од Истанбул, на кои се разговараше за економските услови во земјава и можности за реализација на конкретни инвестицски проекти од нивна страна.

Прочитај повеќе

Осум минути се слушаше само дишње: Aмериканска детска телевизија ги поддржа протестите на необичен начин (ВИДЕО / АУДИО)

Слободен печат

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат

Белата куќа забрани кинески патнички авиони да летаат до САД

Слободен печат

Османи му го честита на Хоти изборот за нов премиер на Косово

Слободен печат

Трудо запрашан за протестите во САД остана без зборови (ВИДЕО)

Слободен печат

Две лица вработени во детска градинка во Пробиштип позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Јас сум најдобар за црнечкото население од Линколн

Слободен печат

ИАТА: Пораст на патничкиот авиосообраќај во мај од 30 отсто

Слободен печат

Кастанер ветува казна за „секоја грешка” или расистички збор во француската полиција

МИА Агенција

Јанева пред ревизорите се соблекла по долна облека, дадена и е инекција за смирување

Слободен печат

Османи: Владата на Хоти не ја претставува волјата на граѓаните на Косово

МИА Агенција

Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова