Апасиев со кредит од 3,5 милиони денари, Муцунски нема стан: Каков имот пријавиле пратениците? (ФОТО)

Државната комисија за спречување корупција изнесе податоци од анкетните листови за имотната состојба на избраните функционери, меѓу кои и лидерот на Левица, Димитар Апасиев.

Апасиев во 2017 година за 65.000 евра купил стан од 60 метри квадратни во Скопје, а навел и кредит во банка од 3,46 милиони денари подигнат во 2016 година. Тој исто така навел и автомобил алфа ромео кој припаѓа на неговиот брачен другар, а вреди 155.000 денари.

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски пријавил автомобил од марката „ауди“ во вредност од 1.75 милиони денари, како и „буба“ на брачниот другар во вредност од 430.000 денари. Меѓутоа, тој на негово име нема недвижен имот.

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова пријавила куќа од 5.72 милиони денари, како и неколку депозити во банка, од кои едниот е 55.000 евра, а другиот 3.500 долари, како и 11.500 евра на девизна сметка.

Прочитајте и...  Неколку европски земји ги вратија строгите епидемилошки мерки

Марија Костадинова, доскорешна директорка на основно училиште во Миравци, која е пратеничка од редовите на СДСМ пријавила имот на фирма во вредност од 19 милиони денари во Гевгелија, а пратеничката Лолита Ристова од Неготино располага со деловен простор во својот град од речиси 2 и пол милиони денари.

Пратеничката на ЛДП, Моника Зајкова пријавила автомобил „поло“ од 250.000 денари, како и златен накит на нејзините родители од 12.000 евра.

Најмладата пратеничка, Артина Ќазими, која доаѓа од редовите на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива пријавила куќа и двор во вредност од 19,1 милиони денари во Добридол.

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Слободен печат