Анѓушев ги прими поранешните вработени во Охис

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, д-р Кочо Анѓушев, денеска оствари средба со поранешните вработени од Охис кои штрајкуваа пред Владата незадоволни од спроведената стечајна постапка.

На состанокот е констатирана фактичката состојба : стечајната постапка на Охис е завршена  и спроведена од судските и стечајните органи, во процес во којшто Владата немала ингеренции и не се мешала.

Информираме дека Владата е во комуникација со поранешните вработени и ги разгледува можностите во рамките на сопствените ингеренции и законските можности за изнаоѓање на решение за барањата на лицата кои штрајкуваат.

Потенцираме дека Владата не се меша, ниту ќе се меша во судски одлуки, а по обвинувањата од вработените дека постојат сомнежи дека во минатото се правеле злоупотреби на службената должност и се оштетувал имотот на Охис, а со тоа и имотот на државата, сите евентуални злоупотреби и сомнежи треба да бидат пријават и споделат со државните органи кои спроведуваат истражни постапки.

Прочитајте и...  Владата денеска ќе одржи седница

За потсетување, Владата го донесе Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатија со доминантна сопственост на државата, преку кој се обезбедуваат околу 7.800 денари или 34% од просечната плата на месечно ниво за лица кои имаат остварено преку 15 години стаж во некоја компанија која била во државна сопственост, право кое го користат околу 8.000 лица, меѓу нив и поранешни вработени во Охис.

Прочитај повеќе

Договорена откупната цена на зелката до 20 април од минимум 15 денари за килограм

МИА Агенција

Лајен предупредува дека дезинформациите за Ковид-19 се опасни по живот

МИА Агенција

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски (ЖИВО)

Слободен печат

Во Холандија отворени кафулињата што продаваат марихуана и хашиш

МИА Агенција

Во функција три пункта за дезинфекција во Куманово

Слободен печат

МНР: Седум македонски граѓани вратени од Перу во Европа

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

МИА Агенција

Виенски институт: На сите земји од ЈИЕ и централна Европа им се заканува рецесија

МИА Агенција

Филипче: Детектирани се пропусти при третманот кај починатата пациентка од Струга, ќе следат санкции (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Мобилната болница до Инфективната клиника е при крај, се поставуваат кревети (ВИДЕО)

Слободен печат

Федералните резерви на САД го зголемија арсеналот инструменти за спас на економијата од рецесија

МИА Агенција

Италијанската Влада гарантира лекување на станарите во Домовите за стари лица

МИА Агенција