Англиска и турска компанија заинтересирани за изградба на новиот клинички центар, вели Меџити

Фатмир Меџити, министер за здравство/Фото: Скриншот

„Клиничкиот центар е проект што останува како приоритетн во мојот фокус. Тоа прашање бара многу подготовки. Заинтересирани се англиска и турска компанија, но и други компании“, рече министерот за здравство Фатмир Меџити, одговарајќи на новинарско прашање по повод 100 дена од стапувањето на министерската функција.

-Тоа е многу добар капитален проект и треба да се среди еднаш засекогаш. Потребно е многу време за подготовка. Има многу заинтересирани групации. Заинтересирани се англиска и турска компанија и уште неколку други компании. Овој проект го презентиравме пред неколку амбасади, меѓу кои и онаа на САД. Работиме во оваа насока, изјави Меџити, додавајќи дека информацијата е пратена до Владата, како и дека потоа треба да поминат измените на Законот за здравствена заштита во Собранието.

– Ние работиме на тоа и секој ден сите не уверуваат и самите пациенти и самото работење дека тоа треба час поскоро да се случи. Јас ви кажав дека и во договор со директорите на ФЗОМ имаме иста визија дека со почеток на буџетската година ќе биде најлесно за да се спојат и ова да почне да функционира, рече тој.

Околу немањето места за паркирање во кругот на Клиничкиот центар, Меџити рече дека работат на тоа прашање и најави дека за кратко време ќе презентираат решение.

На новинарско прашање дали е информиран дека заедничките служби на Клиничкиот центар веќе два месеца немаат земено плата, министерот одговори дека тие се под ингеренции на Владата и дека не сака повеќе да коментира.

-Тие се под ингеренции на Владата, а не под Министерството. За тие заеднички служби не сакам да коментирам повеќе. Јасен е мојот став за јавноста, рече тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот