Англија со седумка ја завери визата за ЕП 2020

На „Гордиот Албион“ му беше потребен само еден бод од дуелот со Црна Гора, но тие одлучија визата континенталниот собир да ја заверат со стил. Англија со 7:0 ја прегази Црна Гора, а интересно е што ова беше за нив и 1.000. наптревар во историјата. Хари Кејн постигна хет-трик, а во листата на стрелци се запишаа уште и Окслејд-Чембрлен, Рашфорд, Абрахам и Софранац си даде автогол.

Репрезентацијата на Чешка е втората селекција од Групата А која ќе оди на ЕП откако одигра 2:2 против најпријатно изненадување во квлаификациите, Косово.

Во Групата Б, Португалија и Србија остварија победи и во последното коло ќе одлучат кој ќе игра на ЕП. Во подобра позиција е Португалија која денеска со 6:0 ја прегази Литванија, бидејќи му гостуваат на аутсајдерот Луксембург, додека Србија игра дома со Украина.

Прочитајте и...  Истражување во ЕУ: Чесите најмногу користат јавен превоз, Литванците најмалку

Група А
Чешка – Косово 2:1
Англија – Црна Гора 6:0

Група Б
Португалија – Литванија 6:0
Србија – Луксембург 3:2

Група Х
Турција – Исланд 0:0
Франција – Молдавија 2:1
Албанија – Андора 2:2

Прочитај повеќе

Баерн и против Севиља докажа дека е најдобар во Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓока: Горд сум на играчите, на моменти бевме и подобри од Тотенхем!

Слободен печат

Лига куп: Ливерпул броеше до седум, Сити го слави Фоден! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо: Го почувствуваме стравот од Шкендија, замените ја направија разликата!

Слободен печат

ЛЕ: Евроголот на Нафиу ja „разбуди“ Шкендија, но Тотенхем ќе игра во плеј-офот (ФОТО+ВИДЕО)

Фидан Коминовски

Ламела за предност на Тотенхем во Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЛШ: Лазаров и Нант го покорија Кил, Манасков рутински со Загреб!

Слободен печат

„Ролан Гарос“: Ѓоковиќ до финалето ги избегна Тим и Надал!

Слободен печат

Кејн на клупа, стартните 11 на Шкендија и Тотенхем (ФОТО)

Слободен печат

Девојка која навива за Рома се разбуди од кома после пораката на Тоти!

Слободен печат

Ибрахимовиќ: Ковид имаше храброст да ме предизвика, тоа е лоша идеја!

Слободен печат

Традицијата вели дека Шкендија ќе игра во плеј-офот на ЛЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат