Ангеловски: Сакаме на ЕП 2020, само комплетни можеме да го победиме Косово!

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација триумфираше вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје против Израел (1:0) во последниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020 година.

Стрелец на трите бода беше Бобан Николов во финишот од првото полувреме, а овој триумф имаше двојно задоволство, бидејќи „услуга“ ни направи и Полска која дома со 3:2 славеше над Словенија и на тој начин го освоивме третото место, нашата најдобра позиција во историјата на едни квалификации.

Сега нашата селекција после овие квалификации ќе се насочи кон Лигата на нации каде што ни се потребни уште две победи за пласман на континенталниот собир наредната година.

Во полуфиналето од плеј-офот ќе играме дома против Косово на 26 март 2020, а во втората полуфинална битка од Лигата „Д“ ќе се соочат Грузија и Белорусија.

Прочитајте и...  Двајца турски државјани избегале од карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски:

– Во една вакна израмнета група успеавме да стигнеме до третото место. На сето тоа што се случуваше во квалификациите не можам да бидам крајно задоволен. Испуштивме бодови, како на пример победа на гости кај Израел, не смеевме да загубиме дома од Полска…Како и да е, задоволство е да се работи со вакви играчи, сепак ништо не сме направиле, најважното доаѓа, а тоа е конечно да играме на едно Европско првенство. Сакам до мечот со Косово да бидеме прво здрави, посебно да бидат подготвени оние првотимците, а дел од нив немавме во изминатиот период, нормално посакуваме да имаат сите минутажа во своите клубови. Само така имаме голема шанса имаме да триумфираме над Косово и да се пласираме во финалето. Со неколку нови играчи добивме на конкуренција, рано е да се каже до март, но нијанси ќе одлучуваат дотогаш кој ќе добие шанса.

Прочитајте и...  Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Прочитај повеќе

Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Слободен печат

Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо немаше трпение и веднаш ја напушти прес конференцијата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Слободен печат

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат