Аналитичарите за исчезнувањето на Ким Џонг-ун: Нешто се случува, ова не е нормална состојба

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун многу ретко се појавуваше во јавноста во минатите два месеци, а во последните три недели државните медиуми воопшто не известувале за неговото присуство на јавни настани, укажуваат аналитичарите.

Ким се појави во јавноста на 2 мај, откако корејскиот лидер мистериозно исчезна од јавноста во период од две недели / Фото: EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Ова невообичаено отсуство од јавниот живот на севернокорејскиот претседател почна непосредно по воведувањето на вонредни мерки заради пандемијата на коронавирусот, иако Пјонгјанг тврди дека во Северна Кореја нема заболени од Ковид-19.

– Ова не е нормална состојба, оцени Чад Окерол, шефот на организација која ја набљудува ситуацијата во Северна Кореја.

Јужнокорејските медиуми пишуваат дека претпазливоста заради коронавирусот е една од веројатните причини за ограниченото појавување на Ким во јавноста.

ПРОЧИТАЈТЕ:

Сопругата на Ким Џонг Ун е жена без минато: На неа тренира дисциплина, а мора да ги трпи и неговите љубовници (ФОТО)

Мистериозниот воз на Ким Џонг-ун: Секогаш се вози со девици и јаде со сребрени стапчиња

Ким Џонг-ун и севернокорејската традиција на исчезнување од јавноста

Единствено нејзе Ким Џонг Ун ѝ верува: Која е Ким Џо Џонг и дали таа ќе биде следната 
владетелка на Северна Кореја?

Мистеријата за децата на Ким Џонг-ун: Никој не знае колку се, а Денис Родман ги видел 
и еве што вели за нив

Сопругата на Ким Џонг Ун е жена без минато: На неа тренира дисциплина, а мора да ги трпи и неговите љубовници (ФОТО)

 

Прочитајте и...  Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат