1 C
Скопје

Американскиот потпретседател Пенс со проштална порака

И потпретседателот на САД Мајк Пенс се прости од Американците неколку часа пред новата претседателска двојка Џо Бајден и Камала Харис да влезат во Белата куќа.

„Благодарен сум за привилегијата да служам како потпретседател во изминатите четири години. Тоа беше најголемата чест во мојот живот”, напиша Мајк Пенс на социјалните мрежи.

„Бог да ја благослови Америка” беа последните зборови на неговото обраќање до нацијата.

За разлика од претседателот Доналд Трамп, Пенс најави присуство на инаугурацијата на Бајден, што значи нема да присуствува на испраќањето на Трамп, кој четири часа пред инаугурацијата со Ер форс 1 ќе замине во одморалиштето  Мар а Лаго во Палм Бич. 

Прочитајте и...  Смртноста од Ковид-19 во Црна Гора во февруари зголемена за 70 отсто

Поврзани вести

Денеска се празнува Свети Лав I, папа Римски

Слободен Печат

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Остави Коментар