Американецот Олуџоби го засили МЗТ Скопје Аеродром

Македонските кошаркарски шампион ангажираа нов центар за вториот дел од сезоната, новиот играч доаѓа од литванската екипа на Лиеткабелис.

Најавените подобрување во играчкиот ростер на МЗТ Скопје Аеродром за вториот дел од сезоната почнаа со денешното потпишување договор со Американецот Феми Олуџоби (23 год., 206 см), кој се обврза на верност до крајот на сезоната.

Станува збор за крилен центар, чија главна карактеристика е брзината и скочноста и кој се очекува да донесе стабилност во играта под кошевите на македонскиот кошаркарски шампион.

Тој доаѓа од Литванија, каде што настапуваше за екипата на Лиеткабелис, во која извесен период беше соиграч на поранешниот член на „металците“, Стефан Синовец.

За Олуџоби ова е прва сезона како професионалец, откако мина четири во американската НЦАА-лига настапувајќи за Оукленд, АиТ универзитетот од Северна Каролина и за универзитетот Депол. Во последните две екипи настапи по една година и тоа со просек од 16,3 поени и 7,7 скока односно со 12,8 поени и 5,4 скока.

Прочитајте и...  Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Новиот Американец ќе има доволно време за аклиматизација со оглед што следниот натпревар го играме дури на 27 февруари и тоа дома против Динамик. Дотогаш ќе се случат и најавените заминувања од сегашниот интернационален дел од тимот, кои денеска ги најави со извршниот директор на клубот, Тони Грнчаров.

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

17 − шест =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат