Американците велат дека ефикасноста на вакцините против новиот сој ќе се знае за две-три недели

Јужна Африка ковид-19 коронавирус
Улична уметност инспирирана од пандемијата со коронавирусот во Јоханесбург, Јужна Африка / Фото: EPA-EFE/KIM LUDBROOK

САД очекуваат во рок од две или три недели да добијат информации за тоа колку се ефикасни достапните вакцини против новиот сој на коронавирусот наречен „омикрон“.

Ова денеска го изјави за Си-Ен-Ен Френсис Колинс, шеф на Американските национални институти за здравство. Тие се дел од Министерството за здравство и човечки услуги во земјата.

– Загрижени сме дека, во најлош случај, вирусот може да биде толку различен, што вакцините нема да обезбедат заштита од него. Овој аспект мора да се тестира што е можно поскоро. Врз основа на она што се случува во Јужноафриканската Република, каде се вакцинирани околу 37 отсто од населението, по 2-3 недели треба да добиеме информација колку е поефикасна нивната заштита од онаа на невакцинираните, рече тој.

Видео на денот