Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Спроведувањето на Гордана Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура. Знам дека ништо нема да се промени со оваа изјава. Но, таа мислам дека вчера околу 15 часот ја примила одлуката и по 10 минути се појавила полиција која и кажала дека мора со нив во затворот „Идризово”. Таа е оневозможена да побара одлагање на казната по било кој друг основ, предвиден со закон. Таа нема примено упатен акт, за да е запознаена со терминот кога треба да се јави доброволно и да се спреми за во затворот „Идризово”, изјави денеска адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово”.

Јанкулоска во затворот „Идризово” ќе ја отслужува казната затвор од четири години затвор од случајот познат како “Тенк” кој се однесуваше за незаконската набавка на владиниот блиндиран “мерцедес” вреден 600.000 евра.

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Прочитајте и...  МД „Илинден": Крајно некоректно е албанскиот министер Цакај сопствените жители Македонци да ги нарекува Бугари

Поврзани вести

Словенија би можела да испрати војска на границата со Хрватска

Илинка Иљоска

Хоти ги започнува процедурите за отворање на амбасадата во Израел

Илинка Иљоска

Училиштата се известени за начинот на оценување, првите оценки до 20 ноември

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на премиерот Заев по научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Германските виролози не ја исклучуваат можноста од неконтролирано ширење на Ковид-19

Илинка Иљоска

Комисијата наместо да заштити, дискриминира од старт

Весна Тодоровска

Остави Коментар