Албанскиот парламент ќе избере нов главен државен обвинител - Слободен печат

Албанскиот парламент ќе избере нов главен државен обвинител

Албанскиот Парламент се очекува денеска на пленарна седница да избере нов главен државен обвинител.

Високиот совет на обвинителството од повеќето кандидати кои аплицираа за оваа функција, а кои претходно го минаа ветингот, на законодавниот дом му предлага тројца кандидати според овој редослед: Олсиан Чела, Арта Марку и Фатјона Мемчај.

Според законот, новиот прв човек на државното обвинителство се избира со 84 гласови, што значи дека на мнозинството ќе им бидат потребни и гласовите на опозициски пратеници.

Исто така, законот предвидува дека доколку не се обезбедени потребниот број на гласови, тогаш прворангираниот кандидат на списокот, во овој случај Олсиан Чела автоматски станува главен државен обвинител.

Арта Марку на оваа функција како вршител на должноста беше поставена пред две години, само со гласовите на владејачката Социјалистичка партија, откако тогашниот Адриатик Лала, поднесе оставка поради сомненија за вмешаност во корупција.

Главниот државен обвинител се избира со мандат од седум години.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

fifteen + fifteen =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат