Албански медиуми: Заев победник на изборите, успех и за Албанците со 29 пратеници во Парламентот

Албанските медуми, кои во континунтет информираат за предизборните и изборните активности во нашата земја, посебен простор отстапија и за прелиминарните изборни резултати.

„Заев прогласи победа”,  „Заев победник на изборите, успех и за Албанците со 29 пратеници во Парламентот”, „Ахмети обезбеди 100.000 гласови”, „Ахмети и Заев во владина коалиција?”„Избори во пандемија, но најдемократски”, се само дел од насловите на албанските медиуми во информаците кои ги објавуват  претпладнево.

-Социјалдемократскиот сојуз  прогласи победа на вчерашните избори, а тоа официјално треба да го потврди и Државната изборна комисија денеска. Успех  на Албанците кои обезбедија 29 пратенички места во новиот парламент на нашит источен сосед. Кај Албанците најголема подршка и натаму има ДУИ, која најверојатно повторно ќе биде владин коалициски партнер на СДСМ. Први избори во пандемија, но демократски и фер, со почитување на протоколите, е кусиот приказ од пишувањата на медиумите.

Прочитајте и...  Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Сите без исклучок  пренесуват дел од обраќањето на лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети.

-Коалицијата „Можеме” е победник на изборите и волјата на народот беше потврдена за сигурна иднина, економски патриотизам, владеење на правото. Патот напред беше потврден. Рековме НЕ на ризикот. Граѓаните ги препознаа вистинските вредности, тие ни дадоа доверба. Концептот на интеграција го порази концептот на изолација, е дел од изјавата на Заев која ја пренесуваат медумите.

-Орелот се врати. Оваа победа на ДУИ е победа на Албанците и со оваа победа ниту еден Албанец нема да загуби. Се покажавме како најуспешни во сите области и така ќе биде и натаму. Албанците нема да бидат разочарани од нас. Благодарен сум што имав можност да ги објавам најдобрите вести за Албанците и апсолутната победа, пишуваат албанските медиуми пренесувајќи дел од изјавата на Ахмети.

Прочитајте и...  СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Исто така, пренесуваат и преглед на бројот на добиени гласови, проценти и број на освоени мандати по коалиции и партии.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат