Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Познатата актерка и пејачка Ана Костовска на социјалните мрежи раскажа за своето патување од Белград до Скопје, и нејзиното сместување во, како што вели, „фамозниот“ државен карантин во хотелот „Ибис“.

Во прилог, Фејсбук-статусот на актерката Костовска.

Дечки, конечно добив машина и можам на раат да напишам што имам на ум, а можеби некому ќе биде од полза, да донесе одлука или да процени во врска со прашања кои сите не засегаат.

Трети ден се наоѓам во хотел „Ибис“ во центарот на Скопје, во т.н. државен карантин. Ќе бидам тука уште (14-3) 11 дена, сама, во удобна и опремена соба, ТВ, интернет, сет на средства за чистење, маски, гел, три оброци дневно, секојдневно мерење на температура, дозвола да ми се донесат работи кои ми недостасуваат (со забрана за алкохол, фаст фуд итн). Така јас денес добив лаптоп, слатки, овошје, сокчиња, дури и една кока-кола (имам син како добар син, а и брат, тешко кој го нема, Боже чувај ги и сите вас што ве знам и што не ве знам)…

Прочитајте и...  Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Заборавам на се лошо во земјичево наше и ми навираат само убавите работи, луѓе, места, води и планини… Нејсе, патувањето од Белград до Табановце беше стресно, ризично, неизвесно. Имав гаранција од релевантен фактор дека на граница ќе потпишам самоизолација и ќе ме пуштат дома, но информацијата беше погрешна, односно, со оглед на тоа дека работите се менуваат од саат во саат, очигледно беше сменета. Заправо, од пред, еве, три дена, нема можност за САМОИЗОЛАЦИЈА, туку се оди во ДРЖАВЕН КАРАНТИН…

Приказните околу тој фамозен државен карантин, кои ги слушав во Србија, а пратев и што се случува во Македонија, беа застрашувачки -стационар, кампови, логори, од страшно пострашно…Неколкуте саати кои ги поминав на граница во мала просторија (со мене беше Влатко од Велес, со слична авантура како и мојата), беа мачни, не ни кажуваа каде ќе не водат, но имаа милост да не не заклучат. „Кај ќе бегаме бе дечко…биди реален“.

Прочитајте и...  Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

Кога не истоварија пред хотел у центар на Скопје, планина ми се симна од плеќите. Кога ја видов екипата која не пречека на влезот, опремена, љубезни гласови зад маските, гледаш во очите дека се озбилни, но сочувствителни…Инструкции и права и обврски. Срдечен поздрав и догледање. Секој ден ни се мери температура.

Муабетот ми е дека првпат откако сево ова почна, почувствував дека некоја умна глава и топло срце просудува и носи добри одлуки. Бев спремна да поднесам многу полоши услови, само да дојдам што поблиску до моите најблиски, ќе издржав и камп и не знам што…Но, ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава. Тоа луѓе, чувајте се…се гледаме, нели.

Прочитајте и...  Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат