19 C
Скопје

Акционерите ќе гласаат за „судбината“ на Луфтханза

Европската комисија ги одобри и плановите на Германија за шест милијарди евра придонес во пакетот за спасување на „Луфтханза”.

Менаџментот на германската авиокомпанија „Луфтханза” денеска на генералното собрание на компанијата ќе побара поддршка за акционерите за договорот за пакетот за спасување вреден девет милијарди евра, во кој Владиниот фонд за стабилизација ќе учествува со 20 проценти.

Авиокомпанијата, која е сопственик и на други авиокомпании, е на пат да го изгласа договорот, откако најголемиот акционер Хајнц-Херман Тиле за дневниот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг најави дека ќе гласа за него.

Тиле минатата недела ја присили компанијата да ги предупреди акционерите дека пакетот може да биде во опасност и ги замоли да го искористат своето право на глас.

Неколку часа пред собранието, Луфтханза и синдикатот на УФО, кој го претставува кабинскиот екипаж, објавија дека постигнале договор со кој ќе и се овозможи на компанијата да заштеди повеќе од 500 милиони евра до крајот на 2023 година.

Синдикатите исто така додадоа дека договорот вклучува четири години заштита на кабинскиот екипаж од отпуштање од работа.

Во меѓувреме, Европската комисија ги одобри и плановите на Германија за шест милијарди евра придонес во пакетот за спасување на „Луфтханза”.

Поврзани вести

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Слободен печат

Муслиу за СП: Македонија може да стане и членка на САД, имаме опции кон Западот

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Мирослава Бурнс

Филипче: Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Слободен печат

Остави Коментар