Адеми со два гола го однесе Динамо Загреб во Лигата на Европа (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми и неговиот тим Динамо Загреб обезбедија пласман во групната фаза во Лигата на Европа, откако во последното квалификациско коло со 3:1 ја совладаа Флора Талин.

Токму Адеми е најзаслужен за триумфот на хрватскиот тим постигнувајќи два гола во победата која им обезбеди европска есен.

Динамо поведе со голот на Гаврановиќ во 11. минута, а во 26. минута Адеми му носи водство на својот тим од 2:0.
Во второто полувреме, естонскиот тим внесе резултатска неизвесност со голот на Синјавски во 65. минута, но точка на натпреварот и разрешување на дилемите околу победникот стави токму Адеми со својот втор гол.


Пласман во групната фаза во ЛЕ обезбеди и Црвена звезда која во Кипар со 2:1 го совлада ерменскиот Арарат. Катаи и Фачинели им донесоа предност на „црвено-белите“, а тимот на Арарат успеа само преку Лима да го намали резултатот.

Прочитајте и...  Алушовски:  Тактиката на Порто „7 на 6“ е најголема закана за Вардар 

Поврзани вести

Куп: Вардар и Работнички елиминирани, Шкендија во четвртфиналето

Слободен печат

ВИДЕО: Кога мислите дека „бродот тоне“, мотивацискиот говор на Ѓоковиќ!

Слободен печат

Заврши ракометниот карантин – продолжува Супер-лигата

Слободен печат

Клиперси и официјално имаат нов тренер

Слободен печат

Фиго: Европската премиер лига ќе го уништи фудбалот

Слободен печат

Лампард објасни зашто го пријави пензионерот Чех за Премиер лигата

Слободен печат

Остави Коментар