5 работи со кои треба да го запознаете партнерот пред да стапите во брак со него

Веридбата е можеби највозбудливиот период во секоја врска. Но постојат некои важни работи кои треба да му ги кажете на партнерот пред да се одлучите за овој чекор. Кога ќе ги споделите овие размислувања, вие ќе знаете дали сте добри еден за друг. Па, доколку веридбата ви е во план, подобро е да седнете и да разјасните некои работи.

1. Дали сакате да имате деца?

Дали ќе имате деца или не е многу важен разговор во секоја врска. Доколку вие не планирате да бидете родител, а вашиот партнер сака деца, треба да го откриете тоа пред да го направите следниот чекор во врската. Можеби некој ќе го промени мислењето и ќе најдете компромис, но постојат големи шанси и секој да остане на своето, па ова само ќе води кон проблеми. Разговарајте за да знаете дали го делите истото мислење за родителството.

Прочитајте и...  Што мора да знаете ако страдате од хемороиди

2. Какви се вашите погледи кон сексот?

Можеби мислите дека ова не е нешто за коешто треба да разговарате. Сметате дека бидејќи планирате веридба, вашиот сексуален живот е најдобар досега. Но, разговорот за секс е навистина важен. А во овој случај важно е сè во врска со него – колку пати неделно, кои се вашите фантазии, што е лојалност за вас, вашите видувања за моногамијата… Можеби ќе ви биде чудно, но штом планирате да го поминете целиот живот со некого, треба да бидете способни да разговарате за сè. Треба и двајцата да знаете што да очекувате.

3. Кои се вашите вредности?

Зборот „вредност“ има различно значење за секого. За некои вредност е религијата и одењето во црква, за други вредност е животниот стил како на пример, веганство или пак, често волонтирање. Без разлика кое е вашето значење на овој збор, треба да го дискутирате со партнерот. Важно е да знаете дека иако можеби немате исти вредности, сепак можете да се почитувате. Пред да планирате венчавка сериозно разговарајте за работите кои ви се важни вам и на вашиот партнер, и како двојка и како индивидуи. Ова ќе ви помогне да ги намалите проблемите бидејќи ќе знаете што сакате.

Прочитајте и...  Татко и син ја негуваат фолк музиката: Разговор со Николче Тасев од бендот „Генерација 2“

4. Каква е вашата способност за справување со пари?

Кога ќе му кажете на партнерот како се справувате со парите, можеби ќе го намалите бројот на идни караници. Не мора да заработувате и да трошите исто, но кога ќе ги знаете вашите навики, полесно ќе се разбирате. Секако, важно е да имате и добар финансиски план пред да се венчате.

5. Како се расправате?

Некои луѓе повеќе се расправаат, некои повеќе разговараат. Во која група и да спаѓате, важно е да му кажете на вашиот партнер. Откако ќе се венчате и ќе го почнете заедничкиот живот, ќе има стресни ситуации поради оваа голема промена. Важно е да му кажете на партнерот како реагирате на вакви промени, дали ќе се расправате, што ви е потребно после расправијата и како најлесно наоѓате решенија.

Прочитајте и...  Ирина Шајк повторно заљубена (ФОТО)

Иако веридбата е возбудлива, треба да бидете свесни за работите (и добри и лоши) кои доаѓаат со неа. Сепак вие се обидувате да споите два различни живота во еден. Кога однапред ќе разговарате за овие работи, полесно ќе се справувате со проблемите на кои ќе наидувате во текот на заедничкиот живот.

Прочитај повеќе

Индија збудале по Меланија Трамп, а таа воодушеви со стајлингот (ФОТО)

Слободен печат

Дино Мерлин и Сенидах снимија дует!

Слободен печат

Овие 3 хороскопски знаци покрај тоа што се прекрасни партнери, тие ќе ви бидат и најдобар пријател.

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Слободен печат

Џенифер Лопез и нејзиниот вереник Алекс Родригез се изнаплакаа на говорот на Ванеса Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Емотивната изведба на Бијонсе за време на комеморацијата на Коби и Џиџи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што ќе значи ако се прогласи пандемија на коронавирус и како ќе влијае тоа на секој од нас

Слободен печат

Џесика Алба и нејзината ќерка изгледаат како близначки! (ФОТО)

Слободен печат

Елена Велевска се РАЗВЕДЕ и со насмевка кажа: Мажи има насекаде низ светот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Пејачката Лизо планира да „заплива“ во модните води!

Слободен печат