30 милиони денари за граѓаните за енергетска ефикасност за 2019 година

Над 30 милиони денари се определени за мерките за надомест на трошоци на домаќинствата за промена на стари со ПВЦ или алуминиумски прозорци и за набавка на сончеви колектори, за што огласите од страна на Министерството за економија беа објавени во петокот согласно Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата за 2019 година.Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција истакна дека со предвидените мерки, од предвидените средства пет милиони денари ќе бидат наменети за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинства, а за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата обезбедени се 25 милиони денари.

-Со ова уште еднаш сакаме да ги промовораме обновливите извори, но истовремено да направиме заштеди во домаќинствата, како и да промовираме заштита на животната средина. Имајќи го предвид искуството од претходните години би сакал да ги повикам сите заинтеерсирани од утре да почнат да се подготвуваат и да аплицираат во Министерството за економија. Со оглед на големиот интерес ги повикувам што побрзо да аплицираат, рече Бектеши.

Прочитајте и...  Стопанската комора на Македонија одбележува 98 години постоење

Согласно повиците, на купувачите на сончеви термални колекторски системи (колектори, резервоар за топла вода и потребна инсталација), кои ќе ги купат и вградат во своите домови по денот на објавувањето на овој оглас заклучно со 30 јуни 2019 година, ќе им биде обезбеден поврат на дел од средствата до 30 проценти, но не повеќе од 15.000 денари.

За купувачите на ПВЦ или алуминиумски прозорци со потребната инсталација, кои ќе ги купат и вградат во своите домови по денот на објавувањето на овој оглас, заклучно со 30 јуни 2019 година, ќе се реализира поврат на дел од средствата до 50 отсто но не повеќе од 25.000 денари, сѐ до искористување на предвидените средства за оваа намена.

Прочитајте и...  СРЕЌА ПЛУС за Александра и Александар од Пробиштип со Златна Рипка вредна 500 000 денари

Единствениот услов е купувачот да го нема искористено правото на поврат на дел од средствата за конкретните намени врз основа на јавните огласи на Министерството за економија во претходните години.

Прес-конференцијата министерот Бектеши ја започна со честитка до нашиот претставник на Изборот за песна на евровизијата Тамара Тодевска за како што рече одличниот настап и успешната презентација на нашата држава.

Според Министерството, заклучно со 2018 година на 6.538 домаќинства им се обезбеди поврат на дел од средствата кои ги потрошиле за купени и вградени сончеви колектори, а исплатени се приближно 96 милиони денари, додека во претходниве две години, откако стартуваше мерката за замена на ПВЦ или алуминиумски прозорци субвенцинионирани се 2.350 домаќинства и исплатени се приближно 66.000.000 денари од Буџетот на државата.

Прочитајте и...  Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

За третата мерка за граѓаните – јавниот оглас за надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата за 2019 година, согласно Програмата ќе биде објавен во третиот квартал од 2019 година и со него е предвидено надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети со линеарна распределба по домаќинство, во зависност од пристигнатиот број на барања кои ги исполнуваат условите од програмата, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство.

Вкупниот буџет за реализација на оваа мерка изнесува 20.000.000 денари.

Прочитај повеќе

Бектеши: Законот за енергетска ефикасност отвори можност за поефикасно јавно осветлување во општините

Електричните возила се чисти само доколку користат струја од обновливи извори

Слободен Печат

СРЕЌА ПЛУС за Александра и Александар од Пробиштип со Златна Рипка вредна 500 000 денари

Слободен Печат

Комората на сметководители бара пролонгирање на роковите за годишна сметка и даночниот биланс

Слободен печат

Спасовски: Со бизнис заедницата сакаме да создадеме креативна, модерна, современа и дигитална економија

Слободен печат

„Фолксваген“ повторно ја одложи одлуката за изградба на нов производен погон во Турција

Слободен печат

Остави Коментар

19 + 11 =

Прочитај повеќе

Технолошкиот гигант „Епл“ за еден ден загуби 34 милијарди долари

Слободен печат

Централниот регистар ќе работи до 20 часот за прием на годишните сметки

Слободен печат

Бислимоски: Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги излегува на слободниот пазар за електрична енергија

Слободен печат

Извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан ќе се јакне со нови алатки

Слободен печат

Стопанската комора на Македонија одбележува 98 години постоење

Слободен печат

Лазаров: Треба да постои консензус – поголем дел од буџетот да оди во капитални инвестиции

Слободен печат