2.000 евра казни за момче и девојка од Битола

Двајцата обвинети не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење донесена од Владата.

Осумнаесетгодишно момче и 33-годишна девојка, двајцата од Битола, од Oсновното јавно обвинителство (ОЈО ) од Битола се обвинети за кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

ОЈО тврди дека сега обвинетите не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на заразна болест предизвикана од коронавирусот COVID-19, односно не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење донесена од Владата.

Првообвинетиот, на 26 март, во 1.25 часот со патничко возило „рено 19“ без регистарски таблици се движел по улицата „8 Септември“.

Второобвинета пак истиот ден, но само 30 минути после полноќ била затекната како лежи во алкохолизирана состојба на улицата „Прилепска“.

Прочитајте и...  Тепачка меѓу соседи во Кисела Вода

За секој од двајцата обвинети Основното јавно обвинителство му предага на Основниот суд во градот да им изрече парична казна од 100 дневни глоби. ОЈО предгла една дневна глоба да биде 20 евра.

Прочитај повеќе

Тепачка меѓу соседи во Кисела Вода

Горан Наумовски

Десет приведени за полициски час, девет од нив и за нарушен јавен ред и мир

МИА Агенција

Среде полициски час, маскирано лице запалило познат скопски ресторан (ВИДЕО)

Слободен печат

Вооружен инцидент во скопско Бутел, нема повредени

Слободен печат

Дадилката која тепаше двегодишно дете во Аеродром осудена на година и пол затвор

Слободен печат

Во Скопје пронајдени две човечки тела во фаза на распаѓање

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Гевгелија загина мотоциклист по судир со трактор

Слободен печат

Деветгодишно дете се бори за живот по тешка сообраќајка во Скопје

Слободен печат

Полицискиот час не го почитувале 52 лица, приведени се 28 од нив

Слободен печат

Казни за четворица скопјани кои без дозвола се шетале за време на полициски час

Слободен печат

Во Велес се трага по исчезнато 17-годишно момче

Слободен печат

Изгоре магацински простор за резервни автомобилски делови во Радишани

Слободен печат