Tag : казни

Вести Регион

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Слободен печат
Словенечката полиција соопшти дека претстојниот викенд ќе има засилено присуство во туристичките центри низ државата, со цел да ги спречи граѓаните да го прекршуваат ограничувањето...
Хроника

Парични казни за 20 обвинети од Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе предлози за издавање казнени налози за 20 лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело непостапување според...
Хроника

2.000 евра казни за момче и девојка од Битола

Горан Наумовски
Осумнаесетгодишно момче и 33-годишна девојка, двајцата од Битола, од Oсновното јавно обвинителство (ОЈО ) од Битола се обвинети за кривично дело непостапување според здравствените прописи...
Хроника

Обвинителството бара казни за деветмина граѓани од Гевгелија

Основното јавно обвинителство од Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против девет лица кои го сториле кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време...
Вести Македонија

Казни за три лица од Радовиш за непочитување на полицискиот час и мерката самоизолација

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Радовиш денеска поднесе предлози за издавање казнен налог против три лица обвинети дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време...
Вести Свет

Необични казни за луѓето кои нема да ја почитуваат самоизолацијата во Индија: „Јас сум му пријател на коронавирусот“

Слободен печат
Полицијата во индискиот град Меруту одлучи да ги казни прекршителите на самоизолација, така што ќе ги принуди да носат транспаренти на кои пишува „Јас сум...
Вести Македонија

Казни за двајцата несовесни полицајци

Министерството за внатрешни работи денеска извести дека во врска со двете фотографии кои вчера се појавија на социјалните мрежи на кои лица облечени во полициска...
Вести Економија Слајдер

Пауновски: Осум илјади евра казна за правно лице доколку не ги врати цените од 11 март, одземање на стоката во корист на државата

Слободен печат
Директорот на пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес-конференција одговори за цените на артиклите, особено за поплаките на цените на јужното овошје. -Највисоките цени се...
Вести Економија Слајдер

Бектеши за покачената цена на лимонот и портокалот: Оние кои манипулираат со цените ќе добијат казна од 5. 000 евра

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши, на прес-конференцијата одговори за покачените цени на лимоните и портокалите. -Ова е пазарна економија, ние веќе најдовме решение во секторот...
Вести Регион

Трет пакет мерки на грчката Влада за справување со економските последици од коронавирусот

МИА Агенција
Засилени контроли и казни за профитерите со антисептици и медицински маски; одложување на плаќањето на ратите за кредитите како за компаниите, така и за граѓаните;...