Зoшто се објавуваат вестите за Филан

Најелементарната улога и функција на медиумите, имено и најкратка е – да објавуваат вести! Добри или лоши, убави или грди, не е во нивна моќ да бираат. Оти тогаш би се претвориле во козметичари на стварноста, а не во нејзино огледало.

Гледам некои луѓе ги буни тоа што медиумите со голем интерес известуваат за апсењето на Филан Митрев во Германија и негодуваат дека тоа било незгодно, или непријатно, зашто (најверојатно) тој е син на познатиот македонски кардиохирург Жан Митрев, и речиси сигурно, тоа ги повредува неговите чувства, па би сакал да потсетам на некои елементарни работи за медиумите и вестите.

Дека некој млад човек со македонско потекло е уапсен во Германија, според сите новинарски правила и критериуми, е вест. Дека е уапсен затоа што станал член на озлогласената терористичка организација ИСИС е – поголема вест, или вест со поголема „тежина“. Дека е уапсен додека подготвувал терористички напад, купувал експлозиви и хемикалии, а можеби подготвувал и самоубиствен напад, е „топ-вест“, речиси сензационална. Дека тој млад човек е син на славен и богат македонски кардиохирург е ЖЕШКА СТОРИЈА. Дека тој кардиохирург, де факто, се откажува од својот син, вели дека тој сам си го уништил животот, а сė му било пружено, е – ДРАМА. Драма, која како што велат англичаните speaks volumes (раскажува томови) за парадоксите, трагиката и болеста на светот во кој живееме. Драма од какви што сериозни интелектуалци, како Фром, Фројд, Андерс, Сјоран и кој уште не, понираат длабоко во анализи и потрага по одговорите на тешките прашања што го мачат светот и векот, а талентирани писатели пишуваат сценарија за филмови „базирани на вистинити настани“, кои ја потресуваат публиката, освојуваат „лавови“, мечки“, и „оскари“ и го обликуваат нашето поимање на светот во кој живееме.

Прочитајте и...  Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Со оглед на ова кажано погоре, би сакал уште да потсетам на најелементарната улога и функција на медиумите, имено и најкратка – да објавуваат вести! Добри или лоши, убави или грди, не е во нивна моќ да бираат. Оти тогаш би се претвориле во козметичари на стварноста, а не во нејзино огледало.

Би им порачал на брзоплетите критичари, ако светот понекогаш им изгледа грд, нефер или неправичен, да не го кршат огледалото. Познато е дека тоа носи несреќа.

П.С. А еве за што се зборува „романот Филан“, што се одмоткува пред наши очи:

За кризата на семејствата на современиот човек
За мрачната страна и високата цена на фанатичната трка по професионален успех
За родителството како нерешлива загатка во услови на отуѓеност
За немоќта на парите пред дезориентацијата, емотивна и идеолошка, во комплексниот и контроверзен современ свет
За моќта на фундапменталистичкото заведување
За психолошката изгубеност на генерации бомбардирани со насилство, политика и криминал
За замките на патот во потрагата по метафизичка смисла
За очајот, насилството и суицидот како средство за политичка борба
За кршливоста на човекот….

Прочитајте и...  Нагорно Карабах: Сите повикуваат на мир, но војната ескалира

Прочитај повеќе

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Јанкуловска е во карантин, допрва ќе се утврдува ризикот за нејзината безбедност во Идризово

Лука Андреев

„Лајка“ се уште не профункционира, а директорката година ипол зема плата

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нагорно Карабах: Сите повикуваат на мир, но војната ескалира

Срѓан Ивановиќ

НЕРЕГУЛАРНОСТИ: Светска банка ќе прави ревизија на петте последни изданија на „Дуинг бизнис“

Велосипедската инфраструктура се гради, но не е по стандарди

ГАК најавува: Наскоро абортусот ќе се извршува со таблетки

На медицинските сестри од Инфективна им пукна филмот, министерот Филипче го гасне огнот

Мирослава Бурнс

Прво ТВ соочување на Трамп и Бајден: Хаотичен и зајадлив дуел, наместо судир на визии

Митко Билјаноски