25.8 C
Скопје

Tag : жарко јорданоски

Ви Препорачуваме Слободен удар

Ќе падне ли бугарско(то) вето?

Жарко Јорданоски
На нешто повеќе од една недела пред Самитот на Европскиот совет, на кој треба да се донесат некои за нас судбоносни одлуки, никој жив со...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Булдожер со визија

Жарко Јорданоски
Минатата недела во Арлингтон, Вирџинија, на 77-годишна возраст почина Џејмс Пердју, висок американски дипломат, политички стратег и воен разузнавач, чие име во еден период беше...
Ви Препорачуваме Слободен удар

За заслугите и заслужните

Жарко Јорданоски
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски викендов на собир во Прилеп побара Европската Унија со Македонија „да отпочне безусловни преговори за влез во ЕУ уште во...
Ви Препорачуваме Слободен удар

СДСМ – армирана

Жарко Јорданоски
Мазно и идилично, без потреси и конфликти СДСМ го одржа својот 26 Конгрес под мотото „Нова политика, СДСМ прв во промените“. Во својот говор лидерот...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Години на мрмотот

Жарко Јорданоски
Се сеќавате на оној филм „Денот на мрмотот“ со Бил Мјуреј, каде што тој игра некаков вообразен, егоцентричен ТВ-водител, кому секој ден му се повторува одново...
Ви Препорачуваме Слободен удар

За Срби слободно

Жарко Јорданоски
Ќе биде многу убав гест ако македонската влада овозможи летово српските граѓани што патуваат, најчесто транзитно, по македонските автопати (сите два-три), да може да поминуваат...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Еден повик менува сè

Жарко Јорданоски
Интересно е како во Македонија ниту една работа не оди додека одеднаш не тргне. А тргнува по правило во последен момент, како во некој холивудски...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Самопопишување и самоуништување

Секоја чест на албанската дијаспора од Македонија ако ја „тепа“ македонската дијаспора од Македонија, како што Шкендија го тепаше деновиве Вардар. А изгледа токму така...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Сезона на враните

Жарко Јорданоски
И тоа го дочекавме – Сашо Мијалков во Шутка! Ние, обичните смртници, како што нѐ викаат, немаме ништо од тоа што поранешниот „бог и батина“,...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Експлицитна содржина

Жарко Јорданоски
Просто е жално да се гледа како нашата власт се заплетка во овој тривијален проблем со личните карти што сама си го замеси. Јавноста, посебно...