ЖИВОТНА ЛЕКЦИЈА: Дали би земале валкана и газена пара?

Познат говорник одржувал семинар пред голема публика, кога од џебот извадил банкнота од 20 долари и прашал колкумина од присутните би ја сакале таа пара. Речиси сите присутни кренале рака.

Тој им рекол:

„Ќе ја дадам оваа пара на еден од вас, но дозволете ми прво да направам нешто со нејзе.“

Потоа тој ја згужвал и прашал кој и понатаму ја сака парата, по што повторно се кренале многу раце во воздух. Својот „настап“ го продолжил такашто ја фрлил парата на земја и ја згазнал неколкупати со чевелот. Потоа ја кренал извалканата банкнота и повторно го поставил истото прашање.

Откако пак се кренале многу раце во воздухот, тој го завршил својот говор со важна животна лекција, кога се во прашање парите и личниот карактер:

Прочитајте и...  Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

„Драги мои, вие научивте нешто важно. Без разлика што ѝ да и направев на парата, вие и понатаму ја сакавте, бидејќи нејзината вредност не се смени. Таа и понатаму остана да вреди 20 долари. Многупати и животот ќе ни го прави истото, ќе нè гази и ќе не фрла во кал. Ќе се чувствуваме безвредно, но она што не смеете да го заборавите е дека вие нема да ја изгубите својата вредност. Вие и понатаму ќе бидете личноста која сте и ќе останете посебни и тоа никогаш немојте да го заборавате!“

Прочитај повеќе

Како да мирисате како Мадона?

Слободен печат

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат