Заврши седницата на Централното претседателство на Алтернатива, почна заседанието на ЦО на СДСМ

Централното претседателство на Алтернатива по тричасовна дебата ја заврши седницата зад затворена врата /Фото: МИА

Централното претседателство на Алтернатива по тричасовна дебата ја заврши седницата зад затворена врата на која се решаваше дали партијата ќе се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство или ќе остане во опозиција.

Од партијата најавја дека наскоро ќе ја информираат јаноста за одлуките.

Во меѓувреме, со двочасовно задоцнување почна седницата на Централниот одбор на СДСМ. Претходно заседаваше Извршниот одбор на партијата.

ЦО и ИО, според најавите, вечерва треба да ја разгледаат оставката на претседателот на партијата Зоран Заев, и да дискутираат за актуелната политичка состојба и окрупнување на парламентарното мнозинство и владината коалиција.

Членот на Извршниот и на Централниот одбор на партијата Мухамед Зеќири, пред седницата изјави дека се очекува Заев да ги информира до каде се разговорите со потенцијалните нови коалициски партнери и да се отвори дебата во однос на неговата оставка.

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска изјави дека имаат повеќе теми за дискусија – следните чекори на партијата, околу парламентарното мнозинство, актуелната политичка состојба.

– Тоа ќе го дискутираме на Извршниот и на Централниот одбор бидејќи самите овие две седници се токму по негово барање, рече Лукаревска околу оставката на Заев.

Извор: МИА

Видео на денот