Заседава највисокото партиско тело на ДУИ, се анализира средбата што се одржа во средата помеѓу Ковачевски и Мицкоски

По средбата на претседателите на двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ попладнево ДУИ одлучи да го свика највисокото партиско тело Централното претседателство во седиштето во Мала Речица.

Пред да започне денешната седница, партискиот портпарол Бујар Османи, истакна дека состанокот е закажан поради новите политичките случувања, а ќе се разговара, односно ќе се анализира средбата што се одржа во средата помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски,

„Состанокот е поради последниот развој, по средбата на претседателите на ВМРО и СДСМ, позиците на ДУИ, барањата на ВМРО за едноетничка влада. Прво ќе разговараме, па ќе дадеме одговор. За нас е важен патот кон ЕУ, европската иднина на граѓаните, мислам попрецизни податоци ќе имаме по состанокот, изјави Османи, портпаролот на ДУИ.

ВО ЖИВО: Изјави на Ковачевски и Мицкоски по средбата

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот