Запрена егзекуција на сериски убиец во Ајдахо, осум пати не успеале да му ја погодат вената со инјекција

Томас Јуџин Крич / Фото Јутуб

Властите во Ајдахо вчера ја запреле егзекуцијата на серискиот убиец Томас Јуџин Крич, еден од луѓето осудени на смрт со најдолг стаж. Лекарскиот тим никако не успеал да му ја најде вената за да ја инјектира смртоносната инјекција. 73-годишниот Крич бил затворен во 1974 година и бил осуден за пет убиства во три држави и осомничен за уште неколку. Тој веќе служел доживотна затворска казна кога во 1981 година до смрт го претепал својот цимер, 22-годишниот Дејвид Дејл Џенсен.

Токму ова е злосторството за кое Крич треба да биде погубен повеќе од четири децении подоцна. Крич бил донесен во комората за егзекуција во затворот во 10 часот по локално време. Директорот на затворот Џош Тевалт на прес-конференција рече дека тројца членови на медицинскиот тим се обиделе осум пати да му стават инјекција.

Во неколку наврати не можеле да стигнат до вената, а во оние случаи кога можеле, биле загрижени за квалитетот на вената. Тие барале вени на рацете, нозете и стапалата на осуденикот. Во еден момент, член на медицинскиот тим отишол да набави повеќе залихи, пишува Гардијан.

Во 10:58 часот лекарите „кренале раце“. Затворот соопшти дека ги разгледува следните чекори. Адвокатите на Крич веднаш поднеле ново барање за одложување на извршувањето во Окружниот суд на САД, истакнувајќи дека „мизерно неуспешниот обид за егзекуција“ ја покажува „неспособноста на одделот да спроведе хумана и уставна егзекуција“.

„Тоа се случува кога непознати лица со непозната обука се назначени да извршат егзекуции“, се вели во писменото соопштение на Федералната служба за одбрана на Ајдахо.

Шест функционери од Ајдахо, вклучително и јавниот обвинител Раул Лабрадор, и четворица членови на медиумите, вклучително и новинар на Асошиетед прес, биле присутни на обидот за егзекуција.

Тоа требало да биде прва егзекуција во споменатата сојузна држава по 12 години. Затворот потврди дека тимот за егзекуција бил целосно составен од доброволци. Оние кои биле задолжени да ја пронајдат вената и да ја дадат инјекцијата добиле медицинска обука, но нивниот идентитет бил чуван во тајност.

Со секој обид да се стави инјекција, медицинскиот тим ја чистел кожата со алкохол, инјектирал смртоносен раствор, повторно ја чистел кожата и потоа се обидувал успешно да ја погоди вената. Секој обид траел неколку минути.

Крич често гледал кон членовите на неговото семејство и претставниците, кои седеле во посебна просторија за сведоци. Рацете му биле врзани за масата. Изгледал дека повремено му кажува „те сакам“ на некој во собата. Откако била прекината егзекуцијата, управникот му пришол на Крич и му шепнал нешто, стискајќи му ја раката.

Роден во Охајо, Крич го поминал огромното мнозинство од својот живот зад решетки во Ајдахо, иако неговите злосторства се случиле во неколку западни држави. Тој првпат бил затворен во Ајдахо во 1974 година за убиствата на Џон Вејн Бредфорд и Едвард Томас Арнолд, двајца колеги сликари кои им застанале на Крич и неговата девојка кои чекале на автостоп.

Тој отслужува доживотна затворска казна за тие убиства во 1981 година, кога до смрт го претепал Џенсен. Џенсен бил онеспособен и служел за кражба на автомобил. Поддржувачите на Крич барале казната да му биде заменета во доживотна без условна слобода, велејќи дека тој е променет човек.

Поранешниот затворски персонал тврдел дека Крич бил познат по пишувањето поезија и дека често им се заблагодарувал за нивната работа. За време на сослушувањето за помилување, заменик-обвинителката на округот Ада, Џил Лонгхорст, не оспорила дека Крич може да биде шармантен.

Сепак, таа истакнала дека се работи за психопат без трага на каење или емпатија. Крич исто така бил осуден за убиствата на Вилијам Џозеф Дин во Орегон и Вивијан Грант Робинсон во Калифорнија во 1974 година.

Во 1973 година му било судено и за убиството на 70-годишниот Пол Шрадер во Тусон, Аризона, но бил ослободен од кривичното дело. Властите сè уште веруваат дека тој е одговорен за смртта на Шрадер и велат дека Крич дал информации што ги навело да ги пронајдат телата на две лица во близина на Лас Вегас и едно лице во близина на Багс, Вајоминг.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот