Започнува изградбата на речното корито и на трим патека на Серава

Фото: Општина Бутел

Општина Бутел започна со изградба на речното корито и трим патека на река Серава. Со овој проект целосно треба да се уреди коритото на реката во должина од 1500 метри на потегот од СРЦ „Македонија” до последната автобуска на 57-а. Воедно, речното корито ќе биде изградено со камен во цемент малтер.

 Станува збор за еден од најголемите проекти кои се реализираат во општина Бутел. Лично како човек, јас и мојот тим одлучивме решително овој проект да биде дел од мојата предизборна кампања затоа што бев сигурен дека ќе дојде овој ден и од денес овој проект да стане реалност – рече градоначалникот Дарко Костовски, кој денеска присуствуваше на почетокот на изградбата.

Костовски додаде дека проектот ќе се реализира во период од 2 години, а вредноста на изведбата е 41 милион денари, средства обезбедени од буџетот на Општина Бутел.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот