Заев: СДСМ може да формира Влада и со ДУИ и со Алијанса и Алтернатива

Лидерот на СДСМ Зоран Заев соопшти дека неговата партија од денеска ги почнува средбите и разговорите со другите партии, дека ќе се види со сите претседатели на партии од албанскиот политички блок и работните групи и членови на партиските раководства ќе имаат постојани средби на повеќе нивоа додека трае преговорачкиот процес за коалиција и составување парламентарно мнозинство.

Очекува резултати во наредните десет до 15 дена и тоа ќе го соопштат не по секоја средба зашто, како што рече, не ни очекуваат напредок уште на првите средби, но дека за исчекорите јавноста ќе биде известена.

Пред сè, како што рече, ќе ги конструираат контурите на идното парламентарно мнозинство, колку тоа ќе биде стабилно и да гарантира опстојување четири години, како и да се отстранат сите национализми. Низ самиот преговарачки процес, истакна Заев, ќе утврдиме во кој правец треба да ги градиме идните политики.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

– Да оставиме да покаже времето со кој ќе можеме да направиме коалиција за изборите. Прво парламентарно мнозинство кое ќе ја сочини владата. Секако, јас сум политичар, разумен човек. Граѓаните преку гласањето ги даваат правците и очекувањата. Фала богу, коалицијата предводена од СДСМ може да формира Влада и со ДУИ и со Алијанса и Алтернатива. Зависи од отстранувањето на национализмите, зависи од цела една разработка за расчистување на правосудството, проверка на имотот, капиталот на секој политичар и функционер кој ќе биде избран, кадровскиот потенцијал, пред сè за правните, но и за економските аспекти на државата. Ќе ги разгледаме сите можности, добро ќе одвагаме и ќе ја донесеме одлуката. Сите опции се отворени во текот на овој преговарачки процес, истакна Заев, одговарајќи на  прашање дали сè уште мисли дека ДУИ треба да оди во опозиција по 18 години и дека нивниот глас „не вреди ни пет пари на пазарот на гласови”.

Прочитајте и...  „Лајка“ се уште не профункционира, а директорката година ипол зема плата

На прашање одговори и дека нема намера никому да се извинува, додавајќи дека сите политички ставови им биле, како што рече, кредибилни, легитимни, аргументирани и оправдани.

– Верувам дека во преговарачкиот процес, понесени пред сè од нашата одговорност пред граѓаните кои ни го дале мандатот за пратеници, а со тоа дале мандат и за можност да создадеме парламентарно мнозинство, ќе се водиме од она што е важно за граѓните. Ако носиме суети, нив можеме да ги оставиме дома, за да можеме да им служиме на граѓаните и на државата, рече лидерот на СДСМ.

Тој верува дека со најмалку 61 пратеник ќе обезбедат стабилно парламентарно мнозинство што ќе гарантира стабилна влада која има намера да опстои четири години кои се важни за економијата и за граѓаните.

Прочитајте и...  Бајден: Ако Трамп загуби и одбие да се повлече, ќе има реакција од Американците

– Очекуваме во околности кога меѓународните интеграции се заокружени, НАТО е завршена работа и ќе отвораме поглавја со ЕУ,  по долг период да имаме влада која ќе опстои четири години, истакна Заев на прес-конференцијата по конститутивната седница на новиот состав на Собранието.

Прочитај повеќе

Бајден: Ако Трамп загуби и одбие да се повлече, ќе има реакција од Американците

Слободен печат

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен печат

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат