6.8 C
Скопје

Tag : алијанса

Вести Македонија Слајдер

Драфт верзијата на Законот за државјанства на АА/А стигна до Собранието

Весна Тодоровска
Коалицијата Алтернатива и Алијанса за Албанците ја доставија финалната верзија на Законот за државјанства до пратеничката група на СДСМ. Од таму велат дека очекуваат истата...
Вести Македонија

Шекеринска: Од Криволак создаваме полигон не само од македонска и регионална вредност, туку и вредност и шанса за Алијансата

Слободен печат
Можете да видите дека нашиот полигон Криволак е претворен во вистинско градилиште. Кога пред неколку години покажавме дека сме многу амбициозни во поглед на нашето...
Вести Македонија Слајдер

Снопче: Случувањата во Собранието се театар за покривање на последиците од одложувањето на Законот за попис

Слободен печат
Пратеникот на Алијансата за Албанците, Халил Снопче, во емисијата Патот кон …“ на телевизија Алсат ги коментираше  последните случувања во Собранието, поточно појавувањето пратеници со...
Вести Македонија Слајдер

Алијанса и Алтернатива ќе станат една партија?

Дестан Јонузи
Коалициските партнери Алијанса за Албанците и Алтернатива планираат да се спојат во еден политички субјект, дознава „Слободен печат“ од извори во коалицијата. – Се зборуваше...
Вести Македонија Слајдер

АА и Алтернатива: Филипче и оваа Влада ги ограбуваат своите граѓани додека се претставуваат џентлмени пред српските државјани

Слободен печат
Владата која не стигна навремено да обезбеди вакцини против kовид-19 за граѓаните, а мал број вакцини обезбеди од Србија, која ги отвори границите за државјаните...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Еден чекор кон државјанствата, сто контра државјаните

Весна Дамчевска
Лидерите на партиите Алијанса за Албанците и на Алтернатива – Зијадин Села и Африм Гаши, заедно со премиерот Зоран Заев, излегоа со оптимистички најави дека...
Вести Македонија

И Алијанса и Алтернатива најавија повлекување на амандманите

По повлекувањето на амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за државјанство, истото го најавуваат и од Коалицијата Алијанса и Алтернатива. Од таму за Слободен печат велат...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ ги повлече амандманите на Законот за државјанство, на ред се АА/А

Весна Тодоровска
По вчерашната средба на премиерот Зоран Заев и лидерите на Алијансата и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши за Законот за државјанство, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги...
Вести Македонија

Направен исчекор во обидите за одблокирање на Собранието

Маја Терзиова
Направен е исчекор околу законот за државјанство на средбата на премиерот Зоран Заев со лидерите на опозициската коалиција Алтернатива и Алијанса за Албанците Африм Гаши...
Вести Македонија

Заев: Направивме сериозен исчекор во разговорите за државјанствата со Алијанса и Алтернатива

Слободен печат
 Премиерот Зоран Заев по средбата во Собранието со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, изјави дека имале успешен...