5 C
Скопје

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија!

Бугарија е голем пријател и прави се што е неопходно во нејзина функција за да се постигне решение за отворените прашања, изјави премиерот Зоран Заев.

– Ние не сме многу далеку од договор, но треба да имаме добра волја и да гледаме позитивно и да ја имаме проектирано иднината пред нас. Верувам дека договорот ќе се случи до вториот Совет на министрите на Европската унија на 8, 9 или 10 декември, а ќе имам и средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Верувам дека и работните групи, коишто контактираат интензивно, ќе створат атмосфера за тоа, вели Заев.

Премиерот додаде дека периодот до декември треба максимално да се искористи, потенцирајќи дека се бара решение, а не отстапки.

Прочитајте и...  Зоран Заев: Ако Телеграм не ја избрише групата, ќе ја блокираме апликацијата

 

Поврзани вести

Маричиќ: Случајот „Јавна соба” ќе биде катализатор за побрза измена на законите и за подигнување на јавната свест

Слободен печат

Дилеми кај северните соседи: Србија размислува за враќање на задолжителниот воен рок и за електронско војување

Слободен печат

Инспекција упадна во АстраЗенека во Белгија: Дали дозите им ги продаваат на Британците?

Слободен печат

„Тајмс”: САД запленија руски ракетен систем „Панцир Ц-1″ во Либија

Слободен печат

Индискиот премиер Моди со најава: Ќе произведеме многу повеќе вакцини

Слободен печат

План за Брисел: Европскиот Парламент ќе прави сопствен центар за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар