1 C
Скопје

Заев ја одложи директорската „метла“ за една недела

Иако денеска денес требаше да бидат познати кои дваесетина директори од јавните претпријатија, дирекции, комисии, фондови и агенции ќе бидат заменети со други кадри, телевизија 24 Вести синоќа јави дека премиерот Зоран Заев барал дополнително време за да размисли за кадровските промени, но и се уште немало договор со коалициониот партнер ДУИ.

Пред четири дена, премиерот Зоран Заев, најави дека на 9-ти јули ќе се одлучува за имињата кои ќе бидат опфатени со „метлата“. А, денеска запрашан дали се спремни листите со имињата на оние кои ќе бидат сменети, за ТВ21, со одговор дека „сѐ уште не се подготвени за такво нешто“ и дека се уште разговараат со кандидатите.

Вицепремиерот Бујар Османи, пак, вели дека ДУИ прави анализа за работата на секој директор и дека во нивната партија ќе започне длабок процес на реформирање.

Прочитајте и...  Грција го отвора продавниците, останува забраната за движење и полицискиот час

-Овој процес сѐ уште не заврши. Дебатираме во партијата во однос на овој аспект, но и со коалицискиот партнер за да ги пополниме местата. Така што, во моментов нема нешто конкретно. Разговараме. Во моментот кога ќе има конкретни имиња или промени, јавноста ќе биде информирана навреме-изјави Османи.

Неофицијално, Васко Ковачевски наместо директор на РЕК Битола треба да биде назначен за прв човек на АД ЕЛЕМ, а на негово место да дојде неговиот заменик и претседател на СДСМ Битола, Златко Ќурчиевски.

Промени се очекува да има и во раководствата на Македонија пат и Агенцијата за странски инвестиции.

Поврзани вести

Стоилковски: Цел регион се вакцинира, само Македонија извиси

Арсовски: Коста Петров троши 200 илјади евра за себепромоција

Соња Христовска Угриновска

Приведено лице за реметење на редот на паркингот на Клинички

Полард: Годинава ќе има многу нови мутации на коронавирусот

Слободен печат

Уапсен охриѓанец во чиј клуб полицијата затекнала Русинки и Украинки „на црно“

Слободен печат

ОН: Поради пандемијата лани имало два милиона помалку бегалци

Слободен печат

Остави Коментар