Заев им се извинил на Тачи и на Вучиќ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека разговарал со косовскиот претседател Хашим Тачи во врска со неговиот разговор со руските комичари, посочувајќи дека доколку со тоа ги повредил граѓаните или претседателот на Косово намерата не била таа.

– Зборувавме со Тачи, бараше објаснување. Јас разменив и порака со претседателот на Србија Александар Вучиќ. Сакам уште еднаш да ја исористам приликата ако со изјавата сум ги повредил граѓаните или претседателот на Косово намерата не била таа. Ние сме исклучително пријателски земји. Јас се надевам, барем така чувствувам, дека сум пријател на граѓаните на Косово. Никогаш не сме имале детали за преговарачкиот процес, како што и претходно изјавив. Сето тоа што е тема на разговори во кои било кулоари кога разговараме од она што е пристутно во јавноста и слично. Впрочем и претседателот Тачи и претседателот Вучиќ знаат дека ние и не знаеме, немаме споделено информации – изјави Заев денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил на влезот во скопско Арачиново.

Прочитајте и...  Жерновски до Мицкоски: Да се прикажуваш како херој со лажни вести и да шириш дефетизам, е жалосно

Нашиот став, како што потенцира Заев, е дека навистина посакуваме просперитет и решавање на проблемот со Косово, просперитет на Албанците, на Србите и на сите други заедници кои живеат на Косово, но и во целиот регион.

– После Преспанскиот договор се надеваме дека и други отворени прашања ќе се решаваат во регионот, затоа што наша цел, а верувам дека и на сите лидери во регионот, е регионаната соработка да расте, интеграциите во ЕУ како конечна цел, унапредување и трајно обезбедување на вечниот мир на целиот Балкански полуостров и секако унапредување на соработката помеѓу нашите две земји, истакна Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Хашим Тачи: Заев ми телефонираше, ми се извини за разговорот со Русите

Прочитај повеќе

Аџибадем Систина: Холандската влада ги одобри брзите тестови, ќе поднесеме кривична пријава за загрозување на јавното здравје

Слободен печат

Во Русија 235 деца заразени со Ковид-19, ниту едно не е во сериозна состојба

Слободен печат

Повеќе од 300 луѓе починаа од Ковид-19 во Африка

Слободен печат

Објавени дежурните аптеки во Куманово, дистриубирани пакети за ранливите категории

Слободен печат

Повеќе од 10.000 заразени од коронавирус во Португалија

Слободен печат

За 20 отсто зголемување на бројот на починати во Велика Британија

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 12/07/2019 - 06:49 at 06:49

Затоа не се трча пред руда.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дука: Голема благодарност до лекарите кои дојдоа од други градои и кои придонесоа за здравјето на нашите граѓани

Слободен печат

Франција ќе воведе задолжително носење маски за цело население

Бојана Нојиќ

Полицискиот час го претвори Куманово во град на духови (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Во Србија вкупно 44 починати и 1.624 заразени лица од коронавирус

Слободен печат

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Слободен печат

Експлозија во зграда во Русија, еден мртов (ВИДЕО)

Слободен печат