Хашим Тачи: Заев ми телефонираше, ми се извини за разговорот со Русите – Слободен печат
ВестиМакедонија

Хашим Тачи: Заев ми телефонираше, ми се извини за разговорот со Русите

Запрашан какви ќе бидат сега односите со соседна Македонија, Тачи рекол дека тие ќе продолжат да бидат добри

По прошталната средба со шефицата на ЕУЛЕКС во Косово, Александра Пападопулу, косовскиот претседател Хашим Тачи беше запрашан за разговорот на македонскиот премиер Зоран Заев со руските комичари, на кои им кажал дека постои план за поделба на Косово.

Тачи рече дека Заев му телефонирал синоќа и му рекол оти она што го разговарал е базирано на руски гласини.

– Јас синоќа имав телефонски разговор со Заев, околу 20 минути, тој ме повика за да се разјасни со тоа што тој разговарал со луѓето што го побарале. Јасно ми кажа дека ова е околност каде што тој бил измамен. Наводно дека информацијата за 10-те општини што ќе им бидат дадени на Србија се базирани на гласини и дезинформации, како и на податоците од весникот Спутник и руските гласини. Тој ми се извини мене лично и на Косово и во исто време истакна дека тоа што тој го зборувал со измамниците кои го побарале на телефон, дека нема ниту еден факт, какви било докази или официјални информации за тоа што тој го изјавил, туку се е базирано врз гласини – изјави Тачи.

Запрашан какви ќе бидат сега односите со соседна Македонија, Тачи рекол дека тие ќе продолжат да бидат добри.

– Односите со Македонија биле и ќе останат коректни, Косово ќе продолжи да ја зајакнува својата евроатланска перспектива – изјавил Тачи, пренесува Газета Експрес.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close