7.1 C
Скопје

Tag : Тачи

Вести Регион

Косовската влада издвои 20 милиони евра за одбрана на обвинетите за воени злосторства

Слободен печат
Косовската Влада издвои 20 милиони евра за одбрана на обвинетите од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, изјави министерот за правда на...
Вести Регион

И новата верзија на обвинението на Тачи не го амнестира од одговорноста за воени злосторства на Косово

Слободен печат
Специјалниот суд за злосторства на поранешни припадници на ОВК во Хаг објави редактирана верзија на одлуката со која се потврдува обвинението против четворица поранешни команданти...
Вести Регион

Судењето на водачите на ОВК може да трае до 2030 година

Илинка Иљоска
Акредитираниот адвокат на Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг, Таулјант Ходај, денес изјави дека судењето на поранешните водачи на ОВК може да трае до...
Вести Регион Слајдер

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор

Слободен печат
Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата на претходна постапка Никола Гијолу, објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот...
Вести Регион

Хашкиот суд ги повика жртвите од обвиненијата против поранешните лидери на ОВК да учествуваат во судската постапка

Слободен печат
Судот за злосторства на ОВК во Хаг синоќа ги повика жртвите на кривичните дела споменати во обвиненијата против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и...
Вести Регион Слајдер

Претседателот на Косово Хашим Тачи поднесе оставка по обвинението за воени злосторства

Илинка Иљоска
Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека поднел оставка од функцијата претседател. Тој по поднесувањето на обвинението од Специјалниот суд рече дека во Хаг не може...
Вести Регион

Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите нации

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи по повод денешнјиот Ден на Организацијата на обединетите нации (ООН) порача дека „сега е време Косово да стане членка” на светската...
Вести Регион

Хаг против предлозите на Тачи за уставни измени

Илинка Иљоска
Според Кабинетот на специјалното обвинителство, предлозите на косовскиот претседателот Тачи кој предложи уставни измени во врска со мандатот на Специјалниот суд имаат за цел распуштање...
Вести Регион

Хоти ги започнува процедурите за отворање на амбасадата во Израел

Илинка Иљоска
Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, денес на консултативна средба со министерката за надворешни работи Мелиза Харадинај Стубла, и даде согласност да му го испрати на...
Вести Регион

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти ја потврди средбата со претставниците на Србија, што треба да се одржи на 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот...