Tag : Тачи

Вести Регион

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти ја потврди средбата со претставниците на Србија, што треба да се одржи на 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот...
Вести Македонија

Ахмети ги кани Гаши, Касами, Села и Тачи на средба на годишнината од Рамковниот договор

МИА Агенција
На годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, в четврток – 13 Август 2020 година, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети, по...
Вести Македонија

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат
Лидерот на ДПА Мендух Тачи од лидерот на СДСМ Зоран Заев ја побарал Финансиската полиција за да влезе во владата, пренесе „Фокус“. Како што објави...
Вести Регион

Тачи: Нема да дозволиме политичкиот дијалог со Србија да се спушти на техничко ниво

Слободен печат
Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека земјата нема да дозволи преговорите за нормализација на односите со Србија да се спуштат на техничко ниво, додека...
Вести Регион Слајдер

Османи: Тачи погреши што како претседател замина во Хаг

Слободен печат
Претседателката на Собранието на Косово, Вјоса Османи смета дека претседателот на државата Хашим Тачи требаше да поднесе оставка од функцијата пред да замине во Хаг,...
Вести Регион Слајдер

Тачи: Доколку судиите и обвинителите одлучуваат непристрасно ќе заклучат дека не сум извршил никакви воени злосторства

Слободен печат
По осумчасовното сослушување, четврти ден по ред, косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа ја напушти зградата на Специјалното обвинителство во Хаг кога изјави дека одговорил на...
Вести Регион

Тачи од Хаг: Објаснив за сите мои активности за време на војната

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека завршило сослушувањето во Специјалното обвинителство во Хаг по четири дена, јавува Клан Косово. „Откако завршив со сведочењето, многу...
Вести Регион

Тачи од Хаг: Tука сум да го почитувам тоа за што сонував и се борев, слободно и независно Косово

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи, пристигна во седиштето на Специјалното обвинителство во Хаг за да биде сослушан. Пред обвинителството беа присутни и неколку десетици Албанци кои...
Вести Регион

Весели: Битката за Косово во Хаг ќе биде триумфална

Слободен печат
Претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели изјави дека неговата битка, која ќе ја води заедно со косовскиот претседател Хашим Тачи во Хаг, ќе...
Вести Регион

Тачи пристигна во Тирана, во недела ќе има обраќање за обвинението од Специјалниот суд за Косово

Слободен печат
Претседателот на Косово Хашим Тачи објави дека денеска околу 13 часот слетал на аеродромот во Тирана и дека в недела ќе се обрати на јавноста...