За разлика од Гејтс и Безос, Џери Хол ќе добие само мал дел од „колачот“ по разводот со Руперт Мардок

џери хол
Џери Хол и Руперт Мардок / Фото: EPA/YUI MOK

Сè што е поврзано со нивната т.н љубовна приказна се случи набрзина. Се венчаа за помалку од една година врска, Џери Хол во тој момент имаше 59, а Руперт Мардок 84 години. Заедно беа шест години, а деновиве заврши и разводот на супермоделот и медиумскиот магнат и милијардер – и тоа во рекордно време.

Само шест недели откако Џери Хол ги поднесе документите за развод, наведувајќи ги „непремостивите разлики“ како главна причина, таа и Руперт Мардок постигнаа спогодба. Во заедничкото соопштение за медиумите кое беше објавено од њујоршката ПР-компанија „Rubenstain“, се вели: „Разводот на Џери Хол и Руперт Мардок е завршен. Тие остануваат добри пријатели и си посакуваат се најдобро во животот!“

66-годишната Џери Хол го напушти Мардок со крената глава и наводно со банкарска сметка „тешка“ околу 250 милиони фунти. Наводно, поранешниот сопруг ѝ препишал две куќи. Сепак, тоа не е ништо во споредба со тоа колку добија Мелинда Гејтс и Мекензи Безос од нивните разводи.

Џери Хол имала доволно среќа да ја ангажира истакната адвокатка од Њујорк, Џуди Пол, која е позната по нејзините случаи на развод на познати личности и ги застапувала, меѓу другите, Дру Баримор и Скарлет Јохансон, а еден час за нејзините услуги чини неверојатни 1000 долари.

Како главен виновник, според приказните на добро упатените, се децата на Мардок кои од самиот почеток не можеле да ја прифатат Џери Хол. Тоа се неговите деца од првиот и вториот брак, кои се многу интелигентни и конкурентни, особено Пруденс (64), Елизабет (53), Лахлан (50) и Џејмс (49). Неговите ќерки од третата сопруга Венди Денг имаат 21 и 19 години и немаат премногу влијание врз својот татко.

Очигледно свесни дека со Џери Хол во играта, богатството на нивниот татко ќе се намали и кога станува збор за нивното наследство, тие се обиделе да ја тргнат од центарот. Иако Џери Хол преку случајот за развод сакала да го добие огромниот ранч во Монтана, вреден 200 милиони долари и семејниот имот и лозје Морага во Бел Ер, кој се простира на 14 хектари, нејзиното барање било одбиено без размислување благодарение на адвокатот Роберт С. Коен кој беше адвокат на Мелинда Гејтс при нејзиниот развод со Бил Гејтс.

Со оглед на тоа што потпишале предбрачен договор пред да се венчаат, немала многу „на располагање“. Сепак, таа добила куќа во Хенли, Англија, вредна 13 милиони долари и куќа во Франција, која тајно била купена само за неа пред четири години.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ET Panache (@etpanache)

Каде и кога нивниот брак тргнал во надолна линија?

Пријателите на Џери Хол, кои ги сретнале на крајот на април и во мај, тврдат дека биле неверојатно среќни, но како што пишува „Daily Beast“, бракот почнал да се распаѓа минатата есен кога Мардок решил да го продаде трикатниот пентхаус лоциран во зграда во Менхетен и со тоа помал стан еден кат подолу во истата зграда. Тој имот сè уште се продава за 78 милиони долари, а наводно кога решил да го продаде, Мардок побарал од Џери да потпише дополнителни договори во кои се наведува дека станот е дел и од предбрачниот договор, што значи дека супермоделот не би имала право на истиот.

Наводно, Мардок великодушно ѝ понудил на својата сопруга да го замени нејзиниот удел за сопственост на неговиот ранч во Монтана, но неговите деца наводно се спротивставиле, поради што тој никогаш не бил завршен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gente Yold (@genteyold_cm)

Нивниот брак буквално завршил со е-пошта со барање за поништување, а Мардок ѝ кажал на својата четврта сопруга дека од тој момент треба да се допишуваат исклучиво преку адвокат, што длабоко ја повредило Џери Хол, која тогаш рекла дека иако ѝ го скршил срцето, уште е вљубена во него. Нејзината реакција го изненадила и Мардок – една недела откако сè стана јавно, таа официјално поднесе барање за развод во Калифорнија, а како домашна адреса ја навела адресата на лозјето Морага.

И токму така почнале обидите на Мардок да го заштити својот имот со разни маневри. Имено, Калифорнија е позната како „комонвелт држава“, што значи дека кога двајца ќе се венчаат, тие се сметаат за еден ентитет во врска со сопственоста на имотот. Затоа, секој имот или имот стекнат за време на бракот се смета за заедничка сопственост и е во сопственост на двата брачни другари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HollywoodLife (@hollywoodlife)

Свесен дека и овој развод скапо ќе го чини, тој се погрижил да се заштити. Претходничката на Џери Хол, Венди Денг, наводно добила 380 милиони фунти при разводот од Мардок во 1999 година, додека нејзината претходничка Ана, со која бил во брак 31 година, добила 1,6 милијарди долари. Сепак, за медиумскиот магнат сето тоа е ситница бидејќи неговото богатство се проценува на 19 милијарди долари.

Очигледно Џери Хол веќе ја научила лекцијата од пропаднатиот брак со Мик Џегер да внимава на договорите и на сите останати документи. Таа од разводот со Џегер доби само 14,9 милиони долари.

Видео на денот