Вработена во здравствена установа нападната од прилепчанец

Изминатиов период сведочиме на низа физички напади врз здравствени работници. Овој пат Министерството за внатрешни работи информира дека е поднесена кривична пријава против прилепчанец кој нападнал вработена во медицинска установа.

-ОВР Прилеп поднесе кривична пријава против Т.У.(32) од Прилеп, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „напад врз здравствен работник при вршење здравствена дејност“- стои во дневниот билтен.

На 29.07.2020 во Прилеп, во здравствена установа на ул.„Марксова“, Т.У. по претходна расправија физички ја нападнал М.Д., вработена во установата.

Од Министерството за здравство иако повеќепати алармирале дека напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност е недозволиво и казниво според закон, сепак нападите врз здравствените работници се чест случај во македонските болници.

Пријава за насилниците кои истепаа лекар од Тетово

Прочитајте и...  Денеска нема „Монструм“ во Кривичен: Рочиштето одложено поради позитивен поротник на ковид-19

Поврзани вести

Инцидент во тетовско: Момче од Челопек пукал со автоматска пушка по расправија со сосед, при претресот му нашле и дрога

Слободен печат

Денеска нема „Монструм“ во Кривичен: Рочиштето одложено поради позитивен поротник на ковид-19

Слободен печат

Приведен крадец што крадел во цркви во Охридско

Слободен печат

Дебрани со расправија и тепачка го нарушиле јавниот ред и мир

Слободен печат

Едно лице почина, четворица повредени откако излетале од пат со автомобил во Богданци

Слободен печат

Три пожари во гостиварско, гореа куќа, помошна просторија и шума

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian