Воз излетал од шините во Монтана, најмалку тројца загинати

Воз излетал од шините во Монтана/ Фото Twitter Screenshot

Најмалку три лица загинаа, а неколку патници се повредени кога патнички воз на американската железничка компанија „Амтрак” вчера излета од шините во северната централна држава Монтана, соопшти денеска претставник на локалниот шериф, пренесува Ен-Би-Си.

Службеникот изјави дека има повеќе повредени, но оти конечниот број сè уште не е познат.

Причината за несреќата сè уште не е позната.

Во возот кој сообраќал до Сиетл имало околу 146 патници и 16 членови на персонал, соопшти компанијата „Амтрак”.

Видео на денот